Ateliér Land05

Krajinářský ateliér probouzí v místě život

Architektonický ateliér Land05 je zkušeným krajinářským ateliérem s dlouholetou praxí a mnoha úspěchy v architektonických soutěžích. Získal například 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020, za zahradu v Hodkovičkách, o které jsme si s Martinou Forejtovou povídali v rozhovoru: V zahradě si kupujete čas. Dalším známým a úspěšným projektem ateliéru Land05 jsou grilovací místa v pražské Stromovce, o kterých jsme psali v článku: Letní pikniky ve Stromovce.

Martina Forejtová: V zahradě si kupujete čas

Nyní bychom vám rádi představili ateliér v širších souvislostech pomocí pěti různých projektů. Ateliér se mimo jiné věnuje kultivaci veřejného prostoru, ale i realizacím zahrad pro soukromé investory. V rámci svých realizací spolupracují s umělci, sochaři nebo architektonickými ateliéry. Zvyšují tak společně s jejich pokorným a profesionálním přístupem hodnotu celého prostoru.

Symbolikou prostoupený park

Realizace: Husův park v Čakovicích

Autor návrhu: Martina Forejtová, Martina Havlová

Spolupráce: Radek Prokeš, Matěj Hájek (cihlová zeď s nanonátěrem), XTOPIX architekti (vodní prvek)

Lokalita: Praha – Čakovice

Projekt: 2015–2018

Realizace: 2019–2020

Na bývalé návsi v pražských Čakovicích studio Land05 vytvořilo místo plné zeleně sloužící k zábavě, odpočinku i aktivně strávenému času. Koruny stromů Husova parku nabízejí příjemný stín a mlatový plac umožňuje pořádání i menších společenských akcí přímo v centru původně samostatných Čakovic. Jelikož se park nachází na dně bývalého rybníka, studio zvolilo tmavé, zemité materiály – ať už se jedná o atypický betonový mobiliář nebo dlažbu.

Vodní prvek na konci parku vznikl pod taktovkou architektů ze studia XTOPIX, které Land05 přizvali ke spolupráci, aby jim pomohli vizi vodního prvku dotáhnout do detailu. Záměrem bylo vytvořit nejen vodní plochu, ale i místo, kde se děti v létě mohou brouzdat a vody se dotýkat. A těsně nad vodní hladinou si přečtete slavný Husův citát: „Pravda na čas poražena bývá…“, každou hodinu hladina klesne a odhalí i druhou část citátu: „…ale nakonec zvítězí“. Odkazů k Janu Husovi, po němž je park pojmenován, je v parku více. Všimnout si například můžete nově vysazených okrasných jabloní. Které jsou rozmístěny v rastru 6 × 7 – což odkazuje právě na datum upálení Mistra Jana Husa. Cihlová reliéfní zeď nad vodním prvkem je opatřena patentovaným nanonátěrem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Autorem tohoto řešení je sochař Matěj Hájek, se kterým studio také často spolupracuje, a i zde ho přizvalo ke spolupráci

Pocit středomoří v Berouně

Realizace: zahrada pro soukromého investora

Autor návrhu: Martina Forejtová

Spolupráce: Radek Prokeš

Projekt: 2017

Realizace: 2018

Architektka Martina Forejtová se při návrhu zahrady u Berounské vily nechala inspirovat zahradami středomořskými. Celoročně prosluněný jižní svah k tomu přímo vybízel a čistě bílá vila pocit ještě více umocňuje. Světlé materiály prostupují celým návrhem – ať už se jedná o zídky ze světlého kamene nebo okolí bazénu s téměř bílou dlažbou.

Středomořský charakter zahrady podtrhují pryskyřicí vonící borovice, které jsou typické pro Chorvatsko. Naopak italský nádech navozují ovocné palmety před vyhřátými kamennými zdmi. Výhledu na moře se sice v Berouně nedočkáte, ale Berounka na dohled má také své kouzlo. Architektka dovedla navodit atmosféru pohody a bezstarostnosti přímořského letoviska.

Inspirace železniční tratí

Realizace: Cyklostezka pod Vítkovem

Autor návrhu: Martina Forejtová

Spolupráce: Radek Prokeš

Lokalita: Praha 3 – Žižkov

Projekt: 2018–2020

Realizace: 2020–2021

V místech, kde projížděl vlak, jezdí nyní cyklisti, procházejí se rodiče s dětmi nebo pejskaři. Můžete tu potkat ale i bruslaře či běžce. Cyklostezka na úpatí vrchu Vítkov nabízí aktivní odpočinek pro Pražany z přilehlého okolí. Vzhledem k jejímu úzkému prostoru musela architektka Martina Forejtová přistupovat k revitalizaci důmyslně formou drobných zásahů, například ve formě zapuštěných trampolín nebo pítka a laviček. Původní železniční trať připomíná dětské hřiště, které využívá tvarosloví železničních viaduktů a vagónků. Pro Land05 je typické zasazování atypických dětských hřišť do jejich realizací. Podněcují tak v nejmladších návštěvnících jejich fantazii a představivost.

Ateliér v rámci revitalizace obnovil zeleň na přilehlém svahu a zasadil do něj stupňovité dřevěné paluby, kde si lidé mohou odpočinout a pozorovat dění na rušné cyklostezce.  Pro zpestření zde nechala architektka vysadit výrazně kvetoucí keře společně s duby, jeřáby, javory, hlohy a dalšími dřevinami.

Nejrůznější využití modelace terénu

Realizace: Revitalizace parku U Kněžské louky

Autor návrhu: Martina Forejtová

Spolupráce: Martina Havlová, Radek Prokeš, Ondřej Valigura

Generální projektant: A plus s.r.o.

Lokalita: Praha 3 – Jarov

Projekt: 2017–2019

Realizace: 2020–2021

Ocenění: 2. místo Park roku 2021

Díky revitalizaci parku U Kněžské louky byla obnovena veškerá zeleň a pozornost návštěvníků opět upoutá umělecké dílo Milenci od akademického sochaře Miroslava Jiravy, které je také po kompletní rekonstrukci. Krajinářský ateliér se v tomto případě rozhodl pro využití tzv. dešťových záhonů. Střídání rovných úseků s prohloubenými zajišťuje zachycení velkého množství srážkové vody, která zůstává k dispozici rostlinám i po dešti. Záhony hrají všemi barvami od jara do podzimu v podobě nejrůznějších květů. Krajinářští architekti v dešťovém záhonu kombinují jarní cibuloviny, trvalky a okrasné traviny, které dobře snášejí jak sucho, tak krátkodobé zamokření.

Park nabízí primárně místo k odpočinku, ale i zábavu pro děti. Proto na jeho kraj architektka navrhla netypické dětské hřiště, které je vytvořené pomocí modelace terénu. Tu tvoří gumový probarvený povrch s autorským grafickým vzorem – děti mohou objevovat různá zákoutí nebo prolézat nerezovým tunelem. Dřevěné vyvýšené lavice kolem dětského koutku přirozeně vymezují hranici s okolním parkem a fungují jako tribuny, odkud se dobře pozoruje děj na hřišti.

Rozkvetlé pietní místo

Realizace: rozšíření pietního místa, Pomník Poděkování občanům Zahájí a celého regionu Řepínska a Mšenska

Autor návrhu: Martina Forejtová

Spolupráce: Julie Horáčková, Eliška Kusbachová, Petra Soukalová, Martina Havlová

Sochy: akad. soch. Zdeněk Manina

Projekt: 2022

Realizace: 2023

Malá obec Zahájí v okrese Mělník se dočkala kompletní obnovy a architektonické revitalizace pietního místa s pomníkem na připomínku padlých partyzánů. Původní pomník, pro který byl využit pískovec pocházející z lomu poblíž někdejšího partyzánského ležení, byl rozšířen o „Pomník poděkování občanům Zahájí a celého regionu Řepínska a Mšenska“.

Cortenové siluety postav připomínají místním obyvatelům statečnost a odhodlání jejich předků, kterými se mohou nechat inspirovat při svém každodenním konání. Siluety postav zobrazující běžné venkovské lidi jsou umístěny kolmo k chodníku. Celé jsou tedy vidět pouze při příchodu k pomníku a záměrně se tak na návštěvníkům místa nedívají do očí. Martina Forejtová stojí za jejich návrhem a k vytvoření samotných soch byl osloven akademický sochař Zdeněk Manina.

Pietní vzpomínkový akt k uctění památky padlých partyzánů se koná každoročně na konci dubna, proto i studio Land05 zvolilo pro nejbližší okolí pomníku květinový záhon. „Chtěli jsme dosáhnout toho, aby pietní místo rozkvetlo v době konání vzpomínkového aktu,“ přibližuje koncept návrhu Martina Forejtová.

Land05

Ateliér Land05 má za sebou více než sto projektů z měst, obcí i krajiny. Revitalizuje parky, náměstí, návsi, obnovuje krajinu, zpracovává rezidenční i administrativní developerské projekty, navrhuje rodinné zahrady i zelené střechy. Tvoří moderní architekturu ve venkovním prostoru. Ateliér je lídrem v technologiích modrozelené infrastruktury, hospodaření s dešťovou vodou a adaptace na změny klimatu. Díky členství v České Komoře Architektů (ČKA) a České Asociaci pro Krajinářskou Architekturu (ČAKA) jsou služby Land05 v nejvyšším profesním standardu.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU