Vila 63: vychutnejte si svůj šálek kávy v srdci Vinohrad

Rozhovor s architektkou Lenkou Juchelkovou ze studia edit! a provozovatelkou kavárny Vila 63 Dominikou Blažević

Návštěvníci si mohou užívat svůj šálek kávy ve stínu vzrostlých stromů. Foto: Jan Pernekr

Na začátku léta svou branku nově otevřela vinohradská vila, která ihned zaujala sousedy, kolemjdoucí i řadu osobností z pražské gastroscény. Krásná zahrada se vzrostlými stromy nabízí útočiště i během parných letních dní. Zahradu s kavárnou můžete přijít navštívit vždy v neděli. Sledujte ale jejich sociální sítě a můžete přijít ochutnat kávu i během všedních dní. Za architektonickým návrhem stojí studio edit!. Prvorepubliková atmosféra a vůně kávy se nese celou zahradou, kterou zútulnili zahradní architekti z ateliéru Partero.

Přímo v zahradě Vily 63 jsme vyzpovídali autorku návrhu architektku Lenku Juchelkovou (edit!) a provozovatelku kavárny Dominiku Blažević (café jen). Odkud vzešel první impuls k otevření tohoto místa? Jak dobře se Lenka s Dominikou znaly a odkud? Jak probíhá taková rekonstrukce vily se zahradou? Přečtěte si tento rozhovor, který vám odpovědi nejen na tyto otázky přináší.

Nacházíme se na zahradě krásné vinohradské vily, odkud přišel nápad ji otevřít veřejnosti?

Dominika (café jen): Po novém projektu jsem pátrala už nějakou chvíli, nic ale úplně neodpovídalo mým představám. Dům, ve kterém se nyní nachází Vila 63, nebyl obydlený ani využívaný. Vlastní ji zákazník, kterého znám z café jen. Navrhl mi, ať se sem jdu podívat, což se stalo, a místo mě nadchlo. Přemýšleli jsme, co by se zde dalo udělat… A jelikož byl únor, rozhodli jsme se zrekonstruovat zahradu a gastro zázemí tak, aby byla zahrada v provozu již na toto léto. S rekonstrukcí prostoru pro plnohodnotnou kavárnu počítáme v další fázi. 

Lenka (edit!): Majitel vily je shodou náhod také náš dlouholetý klient, takže se tahle spolupráce doslova nabízela. 

Tak proto došlo k propojení edit! architects a café jen… Jak dlouho se spolu znáte?

Dominika: S Lenkou se známe roky, za svých studií pracovala u mě v kavárně a už tehdy mi pomáhala s výkresy naší předzahrádky pro úřady. Když se mi naskytla možnost spolupracovat s edit!, měla jsem velkou radost, že budu spolupracovat právě s Lenkou. Tím, že Lenka zná i prostředí, ve kterém pracuji já, byla pro mě spolupráce naprosto skvělá. 

Lenka: Své zkušenosti z prostředí kavárny jsem takto v edit! architects mohla zúročit. Je moc fajn, že se naše cesty znovu protnuly.

Lenko, studio edit! architects stojí za návrhem prostoru kavárny a ve spolupráci se studiem Partero i za návrhem zahrady, jaké bylo zadání pro vás architekty?

Lenka: Původní vila měla čtyři vybydlené byty a nevyužitelný sklep. Úkolem pro edit! bylo sklep proměnit v gastro a sociální zázemí, první patro v kavárnu a v ostatních patrech nechat byty pro dočasné bydlení. Rekonstrukci jsme rozdělili na tři části. Na tu první, tedy na návrh a rekonstrukci suterénu a zahrady jsme měli pouhé tři měsíce. Chtěli jsme, aby café jen stihlo zahradu s dočasným barem otevřít návštěvníkům už v létě.

Jak probíhala spolupráce?

Lenka: To, že Dominiku a café jen pracovně znám, nám umožnilo se rychle naladit na jednu vlnu. Myslím, že jsme s Partero, stavební firmou i Dominikou byli sladěný tým a dokázali jsme hodně věcí vymyslet a rozhodnout za pochodu, což nám umožnilo vše stihnout.

Zahradní architekti jsou pro nás architekty klíčovými spolupracovníky. Když se navzájem se doplňujeme, vznikne z toho pěkný výsledek. Pro Partero bylo největší výzvou do návrhu zahrady zakomponovat námi navržené schodiště a doplnit zdejší zahradu o zpevněné plochy a novou zeleň, která vhodně navazuje na naše úpravy. 

Právě velká zahrada poskytuje během letních dnů příjemný odpočinek pod vzrostlými stromy, lidé nemusí sedět pouze na židlích, ale mohou si roztáhnout i deku… Jaké změny jste provedli?

Lenka: Pokusím se odpovědět za Partero. Zahrada se vzrostlými stromy je jedním z hlavních taháků prostoru. Zachovali jsme velké stromy a keře, stejně jako rozdělení zahrady na dvě části přístupovou cestou obrostlou keři. Částečná rekonstrukce zahrady proběhla pod taktovkou Partero už loni, takže se nová zeleň mezitím příjemně rozrostla. Letos proběhly další úpravy, v rámci nichž byly srovnány výškové úrovně a vytvořeny dvě nové terasy. Kromě teras mohou lidé posedět na piknikových dekách v trávě nebo využít sedačky na zídkách, děti zase houpačku, … 

Jedná se o poměrně neobvyklý koncept – pop-up kavárna, otevřená pravidelně jen v neděli… Proč právě tento koncept?

Dominika: V kavárně, kterou provozuji kousek od Vila 63, máme denní provoz a chyběl nám všem prostor na eventy, vlastní akce, pop-upy. Navíc jsme zde hodně limitováni prostorem. Proto nás nadchla představa mít možnost pořádat jak naše eventy, tak třeba soukromé akce v prostoru s velkorysou zahradou, kde se navíc vejde spousta lidí. Vyzkoušíme si tak spoustu věcí a můžeme být kreativní. Eventy jsou u nás vždy přes týden a v sobotu. V neděli pak máme otevřeno pro veřejnost na kafíčka & drinky, tak aby si to u nás mohli užít opravdu všichni. 

Kavárnu se zahradou si mohou zájemci pronajmout i pro konání soukromých akcí. Je tato varianta vyhledávaná?

Dominika: Je velmi vyhledávaná. Až mě zaskočil zájem a lehkost, s jakou jsme obsadili kalendář. Je to tak krásné a mimořádné místo, sama bych tu vlastně oslavu ráda měla  :o) Slaví se tu narozeniny, svatby, tančí se tu, griluje, cvičí jóga, kreslí… Byly tu eventy fancy i úplně obyčejné rodinné. Baví mě ta variabilita, kterou vila umožňuje.

Lenka: Ostatně i naši architekti zde rádi chodí a tyto prostory využívají i pro schůzky s klienty, kteří mají čas jen o víkendech. Třeba teď hned po letních prázdninách zde bude mít naše studio akci pro klienty a partnery edit! architects, tak doufám, že se tu v září všichni zase potkáme.

Jak jste, Lenko, ve studiu edit! přistupovali k rekonstrukci?

Lenka: Rekonstrukce, která proběhla letos na jaře, je jen prvním krokem. Jak jsem už říkala, začali jsme zázemím v suterénu, zahradou a jejím propojením s prvním patrem, kde by v budoucnu měla vzniknout kavárna se vším všudy. Dočasný bar jsme umístili do zimní zahrady a vizuálně se odkazuje na bar v café jen. 

Co pro vás bylo důležité zachovat nebo třeba vypíchnout… Vzhledem k tomu, že se jedná o prvorepublikovou vilu s nezaměnitelnou atmosférou?

Naším cílem bylo maximálně zachovat vnější vzhled vily, ale pro provoz kavárny jsme potřebovali lépe propojit první patro vily. Navrhli jsme nové schodiště do zimní zahrady, které se tak stalo nejvýraznějším zásahem do vzhledu vily. Jeho velkorysý tvar umožňuje příjemný průchod a na akcích často funguje i jako podium.

Důležitým prvkem je zde zelená. Můžeme si jí všimnout hned při vstupu na zahradu, když procházíme brankou. Proč právě tato barva?

Lenka: Inspirovalo nás zelené prosklené schodiště o kus dál, které slouží jako hlavní vstup do vily. Rozhodli jsme se tutéž barvu použít na námi navržené schodiště i branky a navázat tak na původní barevné prvky vily. Sytě zelenou jsme odlehčili detaily v nábytku, malbách a dveřích. Kromě toho jsme použili i oranžovou a růžovou barvu – více ve stylu café jen. 

Propisuje se zelená barva i do komunikace kavárny?

Dominika: Ano, zelená mě nadchla. Je v naší grafice a komunikaci zastoupena a je také v logu Vila 63. Inspiraci jsme našli ve starých plánech domu.

Lenka: Je super, když se prvky v architektuře, které jsou pro daný dům specifické, propíšou i do vizuální identity podniku. 

Dominiko, poslední otázka na vás: jak se vám provozuje kavárna v takovém prostoru?

Dominika: Je to radost! Máme samozřejmě spousta práce. Je to starý dům a veliká zahrada a pořád se něco řeší a opravuje… A asi to jen tak nepřestane. Pokaždé ale, když jsem vejdu, tak jsem v úžasu, že máme všichni k dispozici takový velkorysý prostor uprostřed Vinohrad. 

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU