Byssine: showroom, ve kterém se kosmetika snoubí s designem a architekturou

Concept store Byssine v pražském Karlíně není pouze o luxusní kosmetice, ale také o designovém interiéru, který vytváří kulisu beauty brandům.

Investorka a majitelka nového showroomu, Lenka Šťastná, se před pár lety rozhodla restartovat život a vybudovala kosmetickou značku Byssine. Ta zahrnuje selekci inovativních produktů ze světa rituálů péče o tělo. Beauty brand Byssine dlouhou dobu fungoval pouze v online prostředí. Tak se ze strany investorky zrodila myšlenka na mnohem komplexnější projekt, který by odrážel nejen její individualismus, ale aby se také stal oázou klidu v pražském Karlíně. K tomuto sebevědomému plánu přizvala architekty Martina Petříka a Tomáše Kotrče. Ve spojení s filmovou set designérku Norou Sopkovou vznikl unikátní prostor, do nějž je radost vstoupit.

Autoři vzali v potaz osobitost produktů a jejich specifický design, aby vytvořili širokou škálu výstavních míst a situací, které by daly vyniknout jednotlivým výrobkům. Inspirací pro vytvoření „kulisy“ byla kombinace italských interiérů s dobovým nábytkem a autorským mobiliářem od lokálních řemeslníků. To vše zdůrazňuje jedinečný charakter showroomu.

Odkaz na tradici a řemeslo

Půdorysně poměrně malý, avšak prostorově velkorysý nebytový prostor v přízemí nově opraveného objektu v ulici Pernerova je rozděleno do dvou hlavních místností s malým vestavným hygienickým zázemím. Při vstupu z ulice do hlavního prostoru, kde se kombinuje výstavní a prodejní část, zaujme na první pohled masivní betonový sloup obložený textilem ve smaragdově zelené barvě. Necitlivě umístěný prvek autoři zakomponovali do interiéru a pomocí něho vyčlenili prostor. Pocitově tak nutí návštěvníka diagonálně směřovat svůj pohled do středu místnosti, kterému vévodí zrestaurovaný dýhovaný oddací pult z radnice v severních Čechách.

Na tradici a řemeslo dále odkazuje lékárenský kabinet z recyklované a následně lakované MDF desky zavěšený na ose stolu. Pomyslně tak stojí v jeho čele. Jeho královská modř s prvky zlacení podtrhuje honosnost prostoru. Police uvnitř jsou mosazné, přičemž vnitřní část kabinetu je vyložená zrcadlem, stejně jako bočnice vystupující ze zeleného, od stěny odsazeného polstru. Ten nalezneme i v zádech vedlejšího horizontálně orientovaného regálu, jehož soklová část a mohutné stojny jsou mořené rudě červenou barvou. Stejně jako sokl, tak i police horní části regálu jsou mosazné břity. Tyto dvě části odděluje kamenná deska. Stejný kámen pak autoři použili na lapidární umyvadlo za sloupem, nad které přisadili kulaté zrcadlo s podsvícenou obručí.

Umění v každém detailu

Podobný princip architekti uplatnili i u zrcadla za vstupními dveřmi. Při přechodu do druhé místnosti, sloužící zejména ke konzultacím, líčení a administrativní zázemí obchodu, je za betonovým sloupem sestava geometricky provázaných polic. Oba tyto prostory odděluje transparentní posuvná mosazná mříž, přisazená ke zdi druhé místnosti, které vévodí šedý stůl. Zde se také nachází dlouhá skříňová stěna lemující celou hloubku i výšku obchodu. V její levé části se nachází polstrovaná nika zelené barvy s kamennou deskou. Uvnitř niky je osazen obraz malíře Václava Hendrycha. V celém prostoru se pak nachází další solitérní kusy nábytku, jež jsou volně rozmístěné po celém obchodě.

Celou uměleckou show uzavírá neutrálně barevná podlaha. Cementová stěrka v pískově šedé barvě vytváří klidný a jednotící podklad a nechává tak vyniknout výrazné prvky interiéru. Hlavní zdroj světla v showroomu zajišťují zavěšené reflektorové lišty lemující celý obchod, přičemž veškeré osvětlení lze programovat dle potřeby. Mimo doplňkové osvětlení v podobě jednotlivých svítidel každou výstavní polici nasvěcují led pásky.

Realizace: Showroom Byssine

Autoři návrhu: Martin Petřík, Tomáš Kotrč, Nora Sopková

Foto: Filip Šlapal

Lokalita: Praha, Karlín

Rok dokončení: 2023

Zastavěná plocha: 46 m2

Showroom Šajn se poprvé rozsvítil na Designbloku a září dál

Sdílet

Související články