FOCUS: Projekt UMPRUM.wav

Studentský multimediální projekt získal cenu Designbloku

V našich podcastech dáváme prostor nejen etablovaných a známým architektůn a designérům, ale zveme si i začínající talenty.

Do ARCHIZOOM FOCUS jsme tentokrát pozvali trojici studentů z pražské UMPRUM, Ateliéru produktového designu. Našimi hosty byli Miloslav Chytil, Jan Lechner a Ivo Jirečka, kteří stojí za projektem UMPRUM.WAV.

Ten na letošním Designbloku zvítězil v kategorii Studentské instalace a my jsme se – kromě celého projektu UMPRUM.WAV – bavili také o budoucnosti českého designu. O tom, jaké vzory a „hrdiny“ má nejmladší generace produktových designérů, kam směřuje a kde vidí potenciál.

UMPRUM.WAV

Projekt vznikl pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka a nabízí cestu, jak vnímat hudbu i hudební nástroje netradiční perspektivou. Propojení světa hudby se světem designu představují unikátní autorské hudební nástroje studentů kombinující netradiční akustické i vizuální kompozice. Speciální mixážní pult vybízí ke hře se zvukem a návštěvníci se ponoří do duality analogového i digitálního, akustického i vizuálního experimentálního zážitku. Kolaborativní projekt je završením spolupráce napříč produktovým, grafických a digitálním designem, ale i kooperace s pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, hudebnicí a skladatelkou Never Sol a firmou Quix.

Multimediální instalace

Během posledního semestru, který byl věnován hudbě, studenti získali přehled o základech hudební teorie, kompozici a zvukovém designu a zúčastnili se několika workshopů zaměřených na základy tvorby akustických nástrojů a syntezátorů. Na závěr studenti vytvořili vlastní experimentální nástroje, které jsou nejen krásnými předměty, ale také jsou funkční. Ty se staly ústředním tématem výstavy. Tento vysoce kolaborativní projekt představuje multimediální instalaci vytvořenou studenty produktového designu a budoucími grafickými a digitálními designéry.

Naší snahou bylo vybudovat interaktivní prostor, ve kterém by si návštěvník-divák-posluchač mohl vychutnat jak estetické, tak akustické kvality vystavených nástrojů. Hledali jsme způsob, jak by mohl hrát, aniž by se jich dotýkal. V této pohlcující instalaci je možné nejen poslouchat nahrávky jednotlivých nástrojů, ale také je vrstvit a skládat do vlastních kompozicí skrze kontroler. Projektovaná animace pak reaguje na hudbu v prostoru a vizualizuje jednotlivé zvuky. Náš projekt Vás zve k experimentování, zapojení se do světa hudby všemi smysly. Odhoďte dualitu mezi analogovým a digitálním, akustickým a vizuálním, tradičním a moderním,“ říkají.

O projektu

VEDENÍ PROJEKTU: Michal Froněk, Jan Němeček, Jan Netušil, Jiří Hölzel

ARCHITEKTURA A INSTALACE: Jan Lechner, Sofia Artemeva, Ivo Jedlička, Miloslav Chytil, Theodor Hozák, Adam Kvaček

VYSTAVUJÍCÍ: Ivo Jedlička, Karolína Vintrová, Miloslav Chytil, Theodor Hozák, Natália Krišťáková

PRODUKCE: Michaela Kaplánková, Šárka Váňová

GRAFICKÝ DESIGN: Oskar Koutný, Kateřina Pravdová

WEB DEVELOPMENT: Alžběta Volhejnová

TEXTY: Vít Novák, Zuzana Řičářová

ANIMACE: Alžběta Horňáková, Jakub Žanony, Klára Vlachová, Natálie Portíková

HUDEBNÍ DOPROVOD: Sára Vondrášková, Sarah Jedličková

TECHNICKÉ ZABEZPEČENÍ: Karim Tarakji, Štěpán Kovář, Matyáš Černý

NAHRÁVACÍ STUDIO: Soundsquare

TECHNIKA: Quix

PARTNEŘI: Pedagogická fakulta UK

FOTOGRAFIE: Markéta Slaná, Lukáš Hlavín

LOKACE: Educentrum, oddělení vzdělávacích programů České filharmonie, Rudolfinum

AUTOŘI ARCHITEKTONICKÉHO ŘEŠENÍ: 0,5 Studio

Sdílet

Související články