Bloky z Litomyšle v Kunsthalle Praha

Značka young_block v nabídce Design Shopu

Partnerský článekyoung_block

Otevření svatostánku současného umění na Klárově doprovázelo také mnoho dalších aktivit. Jednou z nich je spolupráce Kunsthalle Praha s českým výrobcem doplňků z papíru young_block. Vedle otevřených výstavních prostor plných děl zaměřených na fenomén elektřiny v umění se návštěvníkům otevřel také Design Shop. Součástí jeho nabídky jsou mimo jiné papírové produkty vyrobené v Litomyšli.

Vyhrála flexibilita

Na míru vytvořená kolekce pro Kunsthalle navazuje na pilotní projekt papírových desek. Manažerka Design Shopu Tijana Slokar v září loňského roku po průzkumu trhu papírnické výroby vybrala právě firmu young_block. „Na této litomyšlské papírové společnosti mě oslovila hlavně flexibilita a vůle vyjít nám maximálně vstříc. Vzájemně jsme se shodli jak na vizuálním zpracování finálních produktů, tak i modelu dlouhodobé spolupráce,“ popisuje začátky Slokar.

První zadání pro výrobce young_block bylo navrhnout reprezentativní obal pro limitovanou edici uměleckých tisků amerického konceptuálního umělce Marka Diona. Ten je autorem jediné stálé instalace v prostoru galerie s názvem Cabinet of Electrical Curiosities.

Po úspěšném splnění zadaného úkolu spolupráce pokračovala a zhmotnila se ve formě tří papírových doplňků korespondujících s vizuální identitou Kunsthalle. Mezi produkty v Design Shopu tak najdete gumičkový blok, blok s měkkou obálkou a otevřenou vazbou a fotoalbum/sketchbook RING zdobené mřížkou. „Zatím se nejvíce prodává blok s černou gumou,“ uvádí Tijana Slokar.

Jedinečná grafika

Jedním z hlavních prvků grafického zpracování bloků je custom písmo Kunst. Jeho nejnovější řez Kunst Grid v sobě má integrovanou mřížku. A právě ta se stala hlavním motivem, “ popisuje designérka galerie Lucie Zelmanová.

Studio Najbrt dlouhodobě vytváří vizuální identitu Kunsthalle Praha, a proto na soulad návrhů dohlíželo. „Musím přiznat, že řemeslné zpracování bloků pro mě bylo svým způsobem velmi příjemným limitem. I proto před tím, než jsme dospěli k finální verzi vybraných produktů, od každého typu vzniklo asi pět variant, na kterých jsme se spolu s výrobním procesem vzájemně ladili na stejnou notu,“ dodává designérka. 

Kvalita jako standard

Vnitřek bloků je charakteristický typickým young_block standardem. „Stejně jako ostatní bloky v porovnání s konkurencí na trhu skvěle fungují – od vazby přes kvalitu papíru až po design a tužky. To je úroveň, kterou si chceme držet jak pro vlastní výrobkovou základnu, tak pro všechny naše klienty,“ popisuje Anna Doubravová, marketingová manažerka značky.

Rozdíl oproti klasickým blokům z provenience young_block je absence tužek. „Tužek v našem portfoliu najdete hned několik různých typů a u většiny našich bloků jsou obvykle jejich nedílnou součástí. Bloky pro Kunsthalle jsou ale nejen v tomto ohledu skutečně výjimkou. Shodli jsme se s klientem, že by galerie měla být prostorem, který chce inspirovat a neomezovat. Včetně Design Shopu. I proto jsme nakonec od naší tužky k blokům upustili. Chceme dát uživatelům naprostou volnost výběru, stejně jako ji mají v případě využití našich tečkovaných bloků. Lze do nich samozřejmě zapisovat, ale také skicovat, kreslit, snít… Tužek v nabídce Design Shopu Kunsthalle navíc najdete vícero,“ vysvětluje dále.

Výrobce young_blok dodává své výrobky nejen komerční sféře, ale spolupracuje také s institucemi. „Kunsthalle je toho příkladem a v podstatě vlajkovou lodí z řad institucí z oblasti umění. Není ale jedinou. Dlouhodobě například spolupracujeme s Českou obcí sokolskou. Máme také ambici navázat spolupráci se studenty UMPRUM,“ uvádí Doubravová.

Úspěšná spolupráce

V České republice je dostatek šikovných mladých designérů a designérek a především papíren, které si dávají záležet na kvalitě a jedinečnosti. Z tohoto důvodu jsme si vybrali i young_block. Spolupráce s touto značkou byla zatím bezproblémová a úspěšná, určitě v ní budeme rádi pokračovat,“  hodnotí spolupráci Tijana Slokar.

Sortiment Design Shopu tvoří různé kategorie produktů, včetně šperků od předních českých designérů a designérek, papírenského zboží a potřeb, knih, ale i ručně vyráběného foukaného skla a unikátních váz. „Snažíme se nabízet jak běžný sortiment, který si odnáší návštěvníci, návštěvnice a turisté na památku, tak výběr z designu a limitek, které na trhu běžně nenajdete. Opravdu veliký zájem je v tuto chvíli o limitovanou edici printů od Krištofa Kintery. Oblíbené jsou i dětské knihy, jejichž výběr kurátoruje naše vzdělávací oddělení,“ představuje nabídku obchodu jeho manažerka.

Čtěte také:

Nové zápisníky Idealab & ARCHIZOOM

Více o young_block:

Nejsem člověk, co by se vyžíval ve stereotypu

Papír, který se vás dotkne

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU