Rodinný pivovar Bernard tvoří neodmyslitelnou součást Humpolce. Majitelé od počátku toužili nejen po tom vyrábět dobré pivo. Chtěli také vybudovat místo, kde se budou lidé moci setkávat, bavit a vychutnávat život. To se jim povedlo.
Přímo v pivovaru vyrostlo moderní návštěvnické centrum. Barva zlatavého moku se promítá do celého interiéru. Návštěvnické centrum slouží jako výchozí bod prohlídek pivovaru, pivnice a centrum pro firemní a kulturní akce. Nachází se tu také prodejna s pivem a dárkovými předměty. Novinkou je zde rozhledna postavená kolem funkčního pivovarského komína. Svůj vychlazený půllitr piva si v návštěvnickém cetru vychutnávají místní i návštěvníci z Čech a ze světa.
Motiv pivních lahví prostupuje celým interiérem
Architekti z B² Architecture plynule navázali na průmyslový charakter pivovaru, proto interiéru dominuje černá barva a dřevěný nábytek. Pivní lahve dodávají interiéru zlatavý nádech. Stěna z lahví na recepci tvoří současně logo pivovaru a je dominantním prvkem při vstupu do centra. Světlo procházející sklem lahví tvoří magickou stínohru. Dalším důležitým prvkem jsou měděné detaily, které jednak industriální charakter umocňují a zároveň ho v harmonickém kontrastu doplňují.
Návštěvnické centrum se nachází v historické budově pivovaru. Architekti proto zvolili koncept „old meets new“ a propojují tak minimalismus s historickou tradicí budovy pivovaru. Tento koncept podtrhuje i repasovaný nábytek a odhalené cihelné klenby. Funkce centra jsou vymezeny jednotlivými podlažími. V prvním patře se nachází recepce a obchod, ve druhém patře je umístěna interaktivní expozice seznamující návštěvníky s historií pivovaru Bernard a také kinosál, kde návštěvníci shlédnou film o historii a příběhu značky Bernard. V expozici nechybí ani propracovaný 3D model pivovaru.
Všudypřítomné odlesky piva
Další patro náleží Sládkovu sálu, který architekti pojali maximálně multifunkčně. Pomocí dřevěných mobilních akustických příček může být rozdělen až na tři menší celky. Tento sál slouží k degustacím piva, k firemním akcím a školením, pořádají zde také přednášky a koncerty. V tomto prostoru našly lahve své uplatnění jako dekorativní prvek čtvercového baru. Skrz bar lze nahlédnout do chlazeného skladu s měděnými tanky s pivem Bernard. Ztvárnění stropu odkazuje na historii budovy, dřevěné oblouky kopírují tvar valených kleneb z druhého podlaží a navazují tak na výraz bývalých štoků.
Plocha čtvrtého podlaží náleží pivnici. Bar je v tomto případě opět dominantním prvkem a jeho dominanci ještě umocňují zavěšené měděné pivní tanky přímo nad ním. Dekorace z pivních lahví Bernard plní tentokrát funkci dělících příček. Osvětlení krovu zajišťuje primárně systém stmívatelných led reflektorů. Doplňují je výrazná dekorativní svítidla Bomma Tim s měděnými detaily. Lokálně jsou na stěnách umístěny měděné pásy, na které jsou namířena nástěnná svítidla vytvářející nepřímé teplé, medově zbarvené reflexe.
Realizace: Návštěvnické centrum Bernard
Autor: Ing. arch. Barbara Bencova
Spolupráce: Ing. arch. Lenka Hradecká, MgA. Jakub Klíma (Hezkey s.r.o.)
Autor budovy: Ing. arch. Petr Bernard
Lokalita: Humpolec
Projekt: 2017-2022
Realizace: 2022
Zastavěná plocha: 800 m²
Užitná plocha: 1772 m²
Klient: Rodinný pivovar Bernard a.s.
B² Architecture
Studio B² Architecture se zabývá různorodými projekty od rezidenčních rekonstrukcí přes kanceláře a rodinné domy až po větší celky. Ateliér získal v roce 2021 ocenění Architizer A+Awards za realizaci kanceláří DDB. Studio B² Architecture založila Barbara Bencová v roce 2012 a vychází ze svých pracovních zkušeností v Praze (Atelier 8000), v Londýně (BFLS) a v Paříži (Atelier Renzo Piano – RPBW ). Tým studia nyní tvoří Barbara se Zuzanou Bartasovou, se kterou je spojuje stejný vkus, láska k běhu a vytrvalost. V současné době studio Be Square Architecture pracuje na řadě rezidenčních i komerčních projektů v České Republice a v zahraničí.