Začíná léto a my vás zveme na výlet do západních Čech. V malé obci Dýšina architektonický ateliér k světu. dal nový život venkovské chalupě z roku 1830. Můžete přijít i vy.
Z původního koloniálu vznikla kavárna
Obec Dýšina leží 8 km severovýchodně od Plzně. Díky snadné dostupnosti z krajského města se rozrůstá vysokým tempem, přesto tady zatím chybí odpovídající vybavenost. Na kraji staročeské návsi, ve vesnické památkové zóně, se nacházel prázdný dům s útulnou zahradou a dvorečkem. Dům byl postaven kolem roku 1830.
Původně zemědělská usedlost sloužila později nějakou dobu jako koloniál. V době socialismu bylo provedeno několik nevhodných stavebních úprav (např. změna členění a velikostí oken či necitlivá přístavba vstupu do původní světnice přímo z ulice). Vzhledem k tomu, že objekt byl řadu let opuštěný a některé konstrukce byly v havarijním stavu byla potřeba komplexní rekonstrukce. Rodinný projekt kavárny a bistra Dvoreček Dýšina proměnil zapomenutou usedlost v místo společenského a kulturního setkávání celé obce.
Při pohledu z návsi návrh plně respektuje tradiční vzhled lidové architektury. Architekti z plzeňského ateliéru k světu. obnovili původní členění i tvar oken, do štítu vrátili repliku původní sochy Panny Marie. Na dvorečku zkombinovali nové prvky (dvě nová velká prosklení) s prvky tradičními (vstupní dveře, zahradní domek).
Tradiční interiér
Stejný přístup se propisuje i v návrhu interiéru – tradiční dřevěné obložení stěn, válečková malba a keramická dlažba kontrastuje s novými stoly, lavicemi, židlemi, barem, otevřenou kuchyní a současnými vystavovanými uměleckými díly. Celek si zachovává ducha i atmosféru tradiční lidové architektury obohacenou o prvky současné tak, aby vyhověl všem požadavkům dnešní doby.
Také zahrada prošla většími úpravami. „Původní až ke vstupní bráně mírně klesající dvoreček jsme vyrovnali do tří výškových úrovní. Na nejnižší úrovni vzniká vstupní prostor a místo pro kola. Přes pozvolné schody či bezbariérovou rampu se dostaneme na vydlážděnou střední úroveň, jádro Dvorečku s příjemným krytým sezením při původní vysoké zděné hradbě. Centrální část dvora plynule přechází v horní zahradu s jabloněmi a studnou. Dvoreček uzavírá letní kuchyně, která vznikla rozšířením původního zahradního domku,“ říká Jakub Mareš z ateliéru K světu.
Každý návštěvník Dvorečku prochází vstupní branou podél domu až k červeným tradičním dveřím, hlavnímu vstupu do domu. Cestou už může nahlížet dovnitř novými francouzskými okny, která mohou být v létě otevřená a propojují tak exteriér s interiérem v jedno.
Pojďte na bar
Vnitřnímu prostoru dominuje výrazný barový pult – opravdové srdce celého návrhu. Jeho výslednou podobu jsme spolu s klienty hledali velmi dlouho, aby opravdu splňoval všechny požadavky a nároky na tak důležitý kus vnitřního mobiliáře. Bar propojuje celý interiér. Za ním se částečně odhaluje otevřená kuchyně, před ním je krásný výhled a vstup přímo do zahrady. Napravo od baru se pak v místech původní světnice, později koloniálu, nachází hlavní vnitřní sezení. Původní krov a strop byly ve špatném stavu a bylo třeba tyto konstrukce vyměnit za nové. „Dovolili jsme si tak tento velkorysý prostor otevřít až do krovu. Atmosféru celé místnosti dotváří stálá umělecká expozice výtvarnice Veroniky Psotkové,“ doplňuje Jakub Mareš.
Zázemí pro zaměstnance se nachází v obytné části podkroví. Provozní vstup a zásobování je navrženo přes malou předzahrádku z ulice V. Brožíka. Hygienické zázemí pro hosty jsme umístili v jižní části domu a propojili ho s malou přístavbou vetknutou v místě původního dřevníku mezi domy. V letních měsících je možné využívat i WC v zahradním domku.
O rekonstrukci
Projekt: 2019 – 2020
Stavba: květen 2020 až srpen 2021
Zkušební provoz: září 2021
Uvedení do plného provozu (dokončení zahrady, doplnění bezpečnostních prvků): duben 2022
Návrh: Ateliér k světu: Ing. arch. Jakub Mareš, Ing. arch. Matěj Smola, Ing. arch. Zuzana Zápotocká
Foto: Jan Růžička (realizace), Matěj Smola (detaily, stavba, původní stav)
Profil: k světu.
Na začátku všech aktivit k světu. stála architektonická myšlenka a chuť věci měnit. K světu. svými projekty spojuje desítky iniciativních lidí z různých oborů. Oficiální Ateliér vzniknul právě na základě dlouholeté spolupráce architektů a těchto kulturních aktivistů s cílem naplňovat dlouhodobé měřítko projektů, které oživují veřejný prostor, podněcují kulturní iniciativu a rozvíjejí kulturní povědomí. „Záleží nám na místě, kde žijeme – město, jeho ulice a veřejný život v něm. Každý náš den je ovlivňován prostorem, kterým procházíme, a lidmi, se kterými se setkáváme. Postupnými kroky chceme obojí rozvíjet a posouvat k lepšímu. Sdružení k světu. se předně soustředí na aktivizování veřejnosti a iniciaci kulturních akcí, které mohou během krátkého času ovlivnit spoustu lidí. Ateliér cílí na dlouhodobý horizont projektů a jejich hmotnou realizaci. Projekty mají různorodý charakter i měřítko – od malých soukromých interiérů a rodinných domů po velké veřejné zakázky jako je náplavka. www.atelier.ksvetu.cz