Hytta je minimalistická chata v přírodě určená k nerušenému přemýšlení a odpočinku. Za nápadem a v podstatě celou realizací stojí dva kamarádi, Adam Hofman a Dominik Ilichman.
Hytta už svým názvem odkazuje k Norsku, jedná se totiž o překlad českého slova „chata“. Právě v Norsku vznikla myšlenka chatu skrytou uprostřed přírody vytvořit v Čechách. A skandinávský minimalismus se propisuje do celého interiéru.
Jedná se o rekonstrukci bývalé myslivny. Leží na jižním svahu uprostřed borovicového lesa. A vůně dřeva se nese i celou chatou. Zvenčí je obložena modřínovým dřevem, které není opracované. Postupně se na něm tak začíná podepisovat zub času a jeho přirozené stárnutí Hyttě přidává na kráse.
Symbolicky na původní myslivnu odkazuje i posedové okno, kam si člověk může zalézt s knížkou nebo notebookem. Právě velkoformátová okna umožňují propojení exteriéru s interiérem. Vaše myšlenky tak nic nebrzdí v rozletu.
Dřevo hraje prim i v interiéru, kde převažují masivní smrkové desky. V přízemí se nachází obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna a technická místnost. V patře se pak náchází útulny k přespání a samotná chata pojme až šest osob.
S architektem Hytty, Adamem, jsme si povídali o tom, jak návrh a samotná realizace probíhala, co mu tato zkušenost do života dala a proč zrovna do Hytty vyrazit i s notebookem.
Hyttu jsi vytvořil se svým kamarádem Dominikem, byl to váš první projekt? Nebo jste věděli do čeho jdete?
Popravdě… vůbec nevěděli (směje se). Já měl ze školy představu, co to všechno bude obnášet, ale ve skutečnosti toho bylo mnohem víc. Návrh jsem vypracoval již během studia a s realizací jsme začali týden po odevzdání mojí diplomové práce. Je to tedy můj první projekt, který neskončil jen v šuplíku.
A nešel bych do toho s nikým jiným než s Dominikem. Známe se už řadu let… Dříve jsme spolu hodně cestovali, s batohem na zádech a s minimálním rozpočtem. A protože se nás kamarádi často vyptávali jak to děláme, tak jsme založili neziskový projekt Ponožky na cestách. Pořádali jsme cestovatelské přednášky po Česku a Slovensku.
Vybavil by sis nějaký příběh, který se s realizací Hytty pojí a možná i vystihuje celý proces?
Dvěma slovy: Kamarádi a rodina. Od začátku stavby jsme chtěli budovat kolem Hytty komunitu lidí. Myslím, že tím je Hytta taky jedinečná. Není postavená firmou na klíč, ale rukama našich nejbližších. První čtyři měsíce jsme na stavbě s Dominikem téměř žili. Naši kamarádi věděli, kde nás najdou a že tam vždy bude dobrá nálada, zajištěné jídlo a pití. Realizace trvala přesně rok. Po dokončení jsme Hyttu tři měsíce testovali a nabízeli kamarádům jako malé poděkování za jejich pomoc na stavbě. V říjnu to bude rok, co jsme Hyttu otevřeli a pořádali oficiální opening party. Chceme z toho udělat tradici a každoročně se se všemi setkávat.
Co si z takového procesu vlastní realizace odnášíš jako architekt?
Stavařskou praxi. Upřímně, tohle je nedostatek mnoha architektů. Já měl to štěstí, že jsem si celým procesem od prvotních skic až po realizaci prošel hned po škole. Byla to hodně intenzivní zkušenost, ale nelituju!
Proč je podle tebe Hytta ideálním místem k nerušenému přemýšlení? Je to její umístění nebo třeba i volba materiálů v interiéru?
S Dominikem jsme našli unikátní místo a mým úkolem bylo to místo ještě více podtrhnout. Hyttu jsem navrhnul, aby maximálně splynula s okolím. Dominuje jí dřevo v exteriéru i interiéru a velkoformátová okna propojují člověka s okolní přírodou. Jednoduchost a minimum materiálů – o to jsem v návrhu a následné realizaci usiloval. Velkorysý prostor dovolí získat od věcí potřebný odstup. Čím méně vjemů je kolem vás, tím lépe se můžete soustředit. Já bych tedy řekl, že je to kombinace jak místa, tak volby materiálů.
Občas se setkávám, že taková místa disponují i „černou skříňkou“, kam můžeš zavřít telefon, a pobyt si užít v podstatě odstřižen od zbytku světa… Vy jste se ale rozhodli Hyttu vybavit moderními technologiemi, co vás k tomu vedlo?
To je moc dobrá otázka. Online nebo offline? Sami jsme na začátku váhali, ale došlo nám, že člověk ke kreativnímu procesu a přemýšlení internet jednoznačně potřebuje. Hytta je proto připojená ke Starlinku a ovládá ji inteligentní jednotka Teco, která pobyt značně usnadňuje a zpříjemňuje. Člověk si tak může jednoduše na tabletu zapnout saunu, aby mohl po produktivním dni hned začít relaxovat. Jednotka se dále stará i o osvětlení, které v závislosti na denní době mění svou teplotu a večer kompletně redukuje modrou složku, což podporuje kvalitnější spánek.
Je možné si chatu pronajmout? A komu bys doporučil pobyt v Hyttě?
Ano, určitě! Hyttu je možné si pronajmout minimálně na 2 noci. Doporučujeme ale spíše delší pobyty, aby se člověk dokázal dostat do pořádné flow. Hytta je pro všechny, kdo jsou připraveni se kreativně rozvíjet. A je na nich jestli přemýšlením nebo jen odpočinkem – v Hyttě si totiž můžete dopřát čas na obojí.