Lappa Studio: změkčujeme interiéry pomocí designu a textilu

Podcast s Lenkou Preussovou a Annou Fialou Leschinger

Lappa studio

Lappa studio v roce 2018 založily dvě designérky a spolužačky z UMPRUM Lenka Preussová a Anna Leschinger. Studio se od počátku zaměřuje na textilní design a jeho schopnost vylepšovat akustiku v interiéru. Co se týče akustických panelů v České republice, patří jednoznačně mezi špičku co do kvality používaných materiálů i designu panelů samotných. Což potvrzují i ocenění Objev roku v rámci Czech Grand Design 2021 a ELLE Decoration International design Awards.

Panely od Lappa Studio mohou nabývat nejrůznějších velikostí, tvarů i barev. Mohli jste si jich všimnout na některém ročníku Designbloku, v kadeřnictví Ten Pocit, hračkářství CREAMY, Loving bistru na Floře nebo v pivnici PULT. Zájemci si mohou objednat jak katalogové modely, tak panely na zakázku s vlastním tvarem, potiskem i rozměry.

Zajímá Vás, jak vznikl název Lappa Studio? Jaká byla jejich první zakázka? Čím je možné panely potisknout? A kam se do budoucna chtějí se značkou ubírat?

Poslechněte si další díl podcastové série MINIMALIST(K)A.

Ilustrativní začátky

Triptych obrazů pro pražskou advokátní kancelář byla podle slov Anny a Lenky první zakázka, na které si definovaly cestu, kterou se s Lappa Studiem chtějí vydat. K zakázce se dostaly přes své známé. Investor jim nechal volnou ruku i dostatek času. Vznikly tak ilustrativní panely s motivy typickými pro advokátní prostředí: vyobrazením slepé spravedlnosti, diskrétnosti a vah. Jedná se o ilustrace, které vlastně představují činnost klienta, při této zakázce ale zároveň vznikl i model panelu Luna (jednoduchý kruh se 3D efektem) a Polygon.

Luna se podle jejich slov stala vůbec nejžádanějším druhem panelu. A přesto, že na svých webových stránkách a sociálních sítích prezentují zejména panely s barevnými přechody a abstraktními motivy, ilustrativní panely už několikrát použily i do jiných zakázek.

Minimalismus v praxi

Co je to vlastně minimalismus v designu a architektuře? Podle Anny se jedná o očištění objektu až na samotnou funkci, design bez zbytečných drobností, které odvádějí pozornost od celku a zároveň o nadhled, jednoduchost a přehlednost.

Přesně v tomto duchu se nesou i akustické panely vytvořené pro Loving Bistro na Floře. Není na nich nic přebytečného, rušivého, rozptylujícího – pouze bílé panely různých velikostí s jemným motivem oblouku, který vychází z básně haiku pojednávající o padajícím lístku a vytváří iluzi prostorovosti.

Mimoplanetární zážitek

Na opačném spektru tvorby Lappa Studia se poté nachází rodina Hyperion – fascinující podsvícené panely, které jsou spíš dekorativním prvkem, než akustickým panelem. Konstrukce panelu je totiž v základu tvořena překližkovým rámem konkrétní hloubky, do kterého je zasazeno akustické jádro, což je v podstatě vysoce pórovitý materiál daného tvaru. Tento celek je následně obalen vyměnitelným potahem z digitálně potištěné látky o gramáží 200 g/m2. Textilie samotná zvuk propouští a absorbuje jej až akustická hmota, a právě ta do určité míry u rodiny Hyperion chybí.

Hyperion je totiž tvořen z odřezků akustické hmoty, které jsou sochařsky tvarovány a skládány. Každý panel je tak neopakovatelným originálem tvořeným v podstatně naslepo. Výsledek si totiž můžete prohlédnout až po dokončení celé kompozice, její překrytí látkou a finálním podsvícení. Moment překvapení zaručen!

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU