Mur jako zeď valašsky i francouzsky. Anglický murmur nebo pozpátku rum. Od roku 2016 funguje pod touto značkou ve Slavičíně u Luhačovic architektonický ateliér, který stojí nohama pevně na zemi. Jeho hlavním cílem je kvalitní architektura s duší, dořešená do nejmenších detailů.
Pro zakladatele Ateliéru Mur, Romana Belžíka, je architektura logickým vyústěním jeho zájmů a osobnostního ustrojení. Není náhoda, že se vedle ní věnuje také pořádání klubových koncertů ve Slavičíně a ve Zlíně. Pod hlavičkou HaW přiváží do regionu zajímavé kapely, na které by si posluchač jinak musel zajet do Vídně nebo do Prahy. Aby toho nebylo málo, je také spoluzakladatelem a pořadatelem multižánrového festivalu Neleň, kde se prolíná hudba, performance, debaty o architektuře nebo cestování a další aktivity.
„Jsem dost aktivní člověk a baví mě, když za mnou něco zůstane. Jsem rád, když má moje práce na někoho pozitivní dopad. A věřím, že dobré věci přetrvají,” vysvětluje Roman Belžík.
Tradice baťovské architektury
Realizace: Rekonstrukce bytu Obeciny
Autor návrhu: Ing. Roman Belžík
Lokalita: Zlín – Obeciny
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 68 m2
Zlínská čtvrť Obeciny patří mezi vyhledávané lokality pro bydlení. Městská část založená v šedesátých letech sloužila pro ubytování pracovníků Baťových závodů. Na rozdíl od předválečných typických baťovských domků pracoval architekt Vladimír Karfík již s bytovou výstavbou.
Kontinuita baťovské tradice je zachována například v cihlových obkladech fasád. A právě na fasádu odkazuje i obklad z nařezaných pásků z recyklovaných starých cihel v ložnici a rodinném prostoru. Spáry jako takové se nesou celým bytem – jak v případě cihlových obkladů, tak i obkladů v koupelně. Naopak podlahy jsou jednoduché, aby spárám daly vyniknout. V koupelně je minimalistická šedá stěrka a ve zbylém prostoru dubová podlaha.
Z původního 3 + 1 se díky rekonstrukci stalo prostorné, otevřené a vzdušné 3 + kk. Vybavení interiéru charakterizuje láska k místnímu řemeslu a designu: najdete zde židle TON, světla BOMMA Soap, podnože ke stolům Master&Master nebo okna od SCHS Stolárny ze sv. Štěpána.
Obrazy od Lenky Výmolové reflektují krajinu Valašska a Slovácka a podtrhují vyznění celého prostoru. Byt na jedné straně odkazuje různými způsoby k české tradici, kterou architekti propojili s nadčasovým skandinávským minimalismem.
Věrně sloužit
Realizace: Charita Slavičín
Autoři návrhu: Ing. Roman Belžík, Ing. arch. Kristýna Málková, Ing. Ondřej Hořák
Lokalita: Slavičín
Rok dokončení: 2023
Užitná plocha: 123 m2
Plocha pozemku: 1231 m2
Kostel sv. Vojtěcha a sv. Cecílie představuje dominantu obce Slavičín. Stojí na vyvýšeném místě a obklopuje jej místní hřbitov, kde jsou mimo jiné pochovány téměř tři desítky amerických letců, kteří zemřeli v bitvě nad Bílými Karpaty. Právě pokora před geniem loci tohoto místa se stala základním principem celého projektu: realizace objektu, který bude sloužit Charitě Slavičín.
Architekti navázali rekonstrukcí na původní objekt, a i přes nástavbu jednoho patra zachovali tradiční venkovské tvarosloví – sedlovou střechu. Dům svým měřítkem sebevědomě naznačuje svou funkci, tedy veřejnou službu, ale přesto na sebe zbytečně nepoutá pozornost. Kvalita řešení spočívá v detailech, proporcích a materiálových kombinacích. Dům charakterizuje minimalistický vzhled, použití přírodních materiálů a cit pro vztahy mezi detaily, které pak vytvářejí zajímavé výtvarné momenty.
Architekti se mimo samotnou stavbu věnovali i jejímu nejbližšímu okolí. V podobě propustné dlažby dosáhli zpevněných ploch sloužících jako příjezdová cesta a parkoviště. Budova charity představuje místo, které přispívá ke kultivaci veřejného prostoru. A to je jeden z hlavních cílů Ateliéru Mur.
Charismatický středobod obce
Realizace: Sportovní a kulturní areál Školka
Autoři návrhu: Ateliér Mur
Realizační firma: ZEVOS
Lokalita: Nezdenice
Rok dokončení: 2021
Plocha pozemku: 3044 m2
Modulární prostor, srdce malé obce na pomezí Bílých Karpat a Vizovické vrchoviny, se snadno přizpůsobí typu akce i počtu účastníků. Sportovní a kulturní areál Školka respektuje svou lokalitu v měřítku i v materiálovém složení. Zdánlivě strohá kombinace dřeva, kovu a betonu, navíc s minimální povrchovou úpravou, zcela odpovídá místní stavební tradici, materiálovému složení okolí i ekologii. Architektům se tak podařilo přinést kvalitní současnou architekturu do veřejného prostoru, kde dobře slouží všem obyvatelům obce.
Snaha o funkčně flexibilní řešení vedla rozhodnutí umístit jednotlivé provozy, jako je občerstvení, hygienické zázemí, sklad a pódium do menších staveb. Originálně je řešeno osvětlení interiérů jednotlivých budov přirozeným světlem, a to prostřednictvím konceptu levitujících střech i vertikálních průsvitných pásů.
Rozmístění objektů definuje hranice areálu. Díky tomu nevzniká při menších setkáních pocit prázdna a ani návštěvníci velkých akcí se zde necítí stísněně. Pódium má jako jediné lichoběžníkový půdorys otevřený směrem do areálu a využívá umístění v mírném svahu. Funguje proto jako charismatický středobod prostoru i obce samotné.