CityZEN Living: Právě i díky našim grilovacím místům může veřejný prostor sloužit všem

Přinášíme vám rozhovor s jednatelem společnosti CityZEN Living Tomášem Hrodkem a krajinářskou architektkou Martinou Forejtovou z ateliéru Land05

Grilovací místa ve Stromovce se v průběhu let stala vyhledávaným útočištěm Pražanů. Co stojí za jejich úspěchem? A jak probíhala spolupráce mezi krajinářským ateliérem Land05 a dodavatelem betonového mobiliáře a grilů? V rozhovoru rozebíráme s architektkou Martinou Forejtovou a jednatelem společnosti CityZEN Living Tomášem Hrodkem, jak dosáhnout kvalitního veřejného prostoru, ve kterém lidé rádi a opakovaně tráví svůj volný čas. Na konkrétním příkladu grilovacích míst ve Stromovce ukazujeme, jak takové místo vzniká, udržuje se a dlouhodobě přináší hodnotu do lokality.

Letní pikniky ve Stromovce

Slogan na webu CityZEN Living zní: „Chceme vrátit veřejný prostor lidem a víme jak na to“. Prozradíte nám, jak na to?

CityZEN: V dnešní době města ve velkém investují do rozvoje a obnovy parků a dětských hřišť. Což je dobře, často ale zapomínají na dospělé, kteří pokud bydlí v panelácích, nemají možnost odpočinku v podobě pikniku s rodinou, či přáteli. Proto jsme se rozhodli vyrábět mobiliář, který tuto mezeru na trhu zaplní. Desítky instalací našich veřejných grilovacích sestav po celé republice a spokojenost jejich uživatelů dokazují, že veřejné grilování nabývá na oblibě. A tak doufáme, že další osvícená vedení měst a obcí se k této aktivitě přidají, aby veřejný prostor mohl sloužit všem věkovým kategoriím.

Jaké parametry by podle vás měl splňovat kvalitní veřejný prostor?

Land05: Kvalitní veřejný prostor by měl být přívětivý pro lidi bez ohledu na jejich věk nebo zájmy. Měl by být příjemný pro pobyt. V létě je tu stín, dostatek míst k sezení, i dostatek odpadkových košů. Jako důležité vnímáme přehlednost a pohodlné procházení. V kvalitním veřejném prostoru se cítíme bezpečně. Což znamená, že se necítíme ohroženi dopravou nebo nepřehledným zákoutím. Kvalitu pak zvyšuje i nějaká aktivita, atraktivita – pěkný kvetoucí záhon, fontána, prvek pro děti. A dalším bonusem je pak navazující živý parter – třeba kavárna, pekárna nebo jiné služby.

Jak je možné, že některá veřejně přístupná místa jsou lidmi vyhledávaná a jiná naopak ani po revitalizaci větší pozornost nepřitahují?

Land05: To je právě o tom, jak se v místě lidé cítí. Pokud je prostor sice nákladně revitalizovaný, ale nesedí se vám příjemně na lavičkách, protože za vámi procházejí lidé, pak si na tu lavičku nesednete. Nebo na lavičku celý den svítí slunce a nemáte tu stín. Jsou to drobnosti, ze kterých se skládá dobrý prostor.

CityZEN: Proto rádi na projektu spolupracujeme od začátku s architekty, protože oni se dívají na celou lokalitu. Tak výsledek, který zasadí do daného prostředí, vždy stojí za to.

Grilovací místa ve Stromovce jsou příkladem první varianty… Jaké bylo pro tento projekt zadání?

Land05: Stromovka představuje velmi oblíbené místo pro rekreaci Pražanů. V části za drahou můžete grilovat, což Pražané opravdu velmi intenzivně využívají. Investor (odbor ochrany prostředí MHMP) chtěl poskytnout lidem pro grilování větší komfort. Zároveň měla být nová místa značně „vandaluvzdorná“. Navrhli jsme proto betonové podesty, abyste po dešti nešlapali v blátě a naopak v suchém letním počasí se vám pod nohama neprášilo. Velkých piknikových stolů s lavicemi je na daném místě vždy několik, aby se sem vešlo více skupin lidí. A v neposlední řadě to byl právě betonový gril, který jsme navrhli tak, že griloviště je ze dvou stran, takže opět zde mohou piknikovat nezávisle na sobě dvě různé skupiny lidí.

Kolik grilovacích míst se ve Stromovce nachází a jak se od sebe jednotlivá místa odlišují?

Land05: Dnes jsou realizovaná dvě místa, po dokončení všech etap bude celkem ve Stromovce těchto míst pět. Základem je vždy podesta, mobiliář a gril. Jednotlivá místa se od sebe liší právě uspořádáním a počtem podest a mobiliáře. Na jednom místě jsme navrhli i velkou dřevěnou palubu určenou k odpočinku, jiné místo reaguje na terénní sníženinu. Některé místo je intimnější, menší, jiné je větší a určeno více lidem.

Tato grilovací místa můžou Pražané navštěvovat už třetím rokem… Prováděli se v průběhu let opravy?

CityZEN: Ano, jednou jsme museli opravovat kovový rošt. Nyní čeká všechny rošty generální údržba. Je to dáno masivním využíváním ze strany občanů. Ale jen to dokazuje, jaký je o grilování v přírodě obrovský zájem. V případě opravy náš servisní tým přijel na místo, kovové součásti demontoval, odvezl na dílnu k repasi a následně vrátil zpět na místo. Jedná se o standardní postup.

Betonový gril podle návrhu Land05 vyrobil CityZEN, jak spolupráce probíhala?

Land05: V průběhu výroby grilu jsme se CityZEN v jejich dílně řešili provedení detailů, barevnost betonu a funkčnost jednotlivých částí. Spolupráce se CityZEN byla skvělá díky skvělým profesionálům s velkými zkušenostmi, kteří sami dokázali nabízet funkční řešení.

Jedná se o autorský návrh ateliéru Land05, jakým způsobem jste do projektu vtiskli svůj rukopis?

Land05: Pro nás je vždy důležitý kontext, tvoříme naše návrhy pro konkrétní místa. Tedy zde jsme doslova otiskli listy stromů do betonových podest, protože jsme přeci ve Stromovce. Také je pro nás charakteristický soudobý design, kvalitní materiály, ale hlavně funkčnost. Proto jsme přizvali ke spolupráci i produktového designéra, se kterým jsme ladili všechny detaily grilu, aby byl jak uživatelsky přívětivý a pohodlný, tak praktický a snadno udržovatelný.

Jedná se o veřejně přístupné místo. Obecně bohužel platí, že se lidé často k takovým místům nechovají vždy uctivě. Existuje cesta, jak takovému chování zabránit?

CityZEN: Ano, jistě existuje. Ze zkušenosti můžu říct, že za posledních pár let se situace zlepšuje a těch neukázněných uživatelů ubývá. Lidé si začali uvědomovat, že ta místa jsou pro ně, a že když se k nim budou chovat slušně, budou jim sloužit celá léta.

V rámci návrhu jste počítali s tím, že grilovací místo využije větší počet lidí, kteří budou konzumovat jídlo a pití… Jak jste se pracovali s tím, aby se zde lidé cítili dobře, a zároveň po nich nezbyl nepořádek a místo bylo připravené pro další uživatele?

Land05: Musím říct, že otázka údržby je velmi důležitý moment u všech veřejných prostorů. Kdo a jak se o místo bude starat. A bývá to dost často podceňovaná otázka. Ve Stromovce jsme měli štěstí, že jsme údržbu řešili společně s investorem a správcem parku již během projektování. Údržbu zde zajišťuje správce parku: Lesy Praha, který vyváží popel i uhlíky, což je velká výhoda, že se o toto nemusí starat návštěvníci. Zároveň vyvážejí koše, kontrolují to, že nikde není nic poškozeno ani zničeno, případně se hned poškozená část opraví. Pravidelně probíhá úklid, zejména po víkendu, čistí se podesty, grily, mobiliář. Betonová část grilu se také pravidelně čistí a impregnuje. U grilovacího místa je provozní řád i s telefonním číslem, kdyby něco nefungovalo. Tedy návštěvník může jen přijít, přinést si vlastní dřevěné uhlí, grilovací tácek a maso a může grilovat. Pohrabáč i smetáček jsou součástí každého grilu.

O CityZEN Living

CityZEN Living je rodinná progresivní firma, která si zakládá na kvalitě. Kvalita je pro ně alfa a omega všeho. Výrobky vyrábí ručně a každý kus je originál. Vše, co dělají, dělají se zápalem a vždy, když nainstalují další veřejnou grilovací sestavu, mají radost, že opět o kousek vrátili veřejný prostor lidem.

Ateliér Land05

Sdílet

Související články