Výstava 5 East Broadway představuje pestrou a mnohotvárnou vizi silných individualit

Fotograf Contemporary přiváží do Prahy novou výstavu Marie Tomanové. A my vás zveme na její vernisáž 16. listopadu

Fotograf Contemporary uvádí první samostatnou výstavu Marie Tomanové ve Fotograf Gallery pod názvem 5 East Broadway, která představuje zcela nové dílo autorky. Zveme vás na vernisáž 16. listopadu. Výstava poprvé kombinuje barevné, černobílé fotografie a krátké filmy. Představuje tak pestrou a mnohotvárnou vizi silných individualit. Od února do května tohoto roku si Tomanová pronajala ateliér o rozměrech 3,5 x 3,5 metru na adrese 5 East Broadway – doslova malou, přeplněnou místnost ve čtvrtém patře klasického starého newyorského činžáku. Pozvala desítky mladých lidí, aby jí přišli vyprávět své sny, tančit, fotografovat a nechat se natáčet.

5 East Broadway

5 East Broadway je velmi specifický, přesný, soustředěný a přesto rozsáhlý projekt, jehož hloubku určuje jemnost vnímání a citu. V prostoru této jedné adresy v srdci husté a živé newyorské čtvrti Chinatown vytváří Tomanová intenzivní kondenzátor – krystalizaci zkušenosti mladých lidí. Prostorové omezení 5 East Broadway pouze na toto místo umožňuje Tomanové soustředit se na určitý pocit niternosti. Na pozadí samotného města a všech snů, které se shromáždily, aby přivedly lidi do tohoto města, na toto místo.

5 East Broadway je jak portrétem druhých, tak autoportrétem samotné Tomanové. Tu New York přitahoval a žila zde pozoruhodně podobným způsobem jako subjekty na fotografiích. Toto napětí mezi portrétem a autoportrétem je něco, co je možná naznačeno v Autoportrétu (Stín) (2023). Zde obrys autorky zaujímá místo na střeše téměř překrývající to, které zaujímá protagonistka Kaia na snímku Kaia (2023). A možná ještě okatěji v abstraktním snímku Bez názvu (2023), v němž se binarity rozpouštějí v ohnivé linii narušující jasné hranice či rozdělení.

Portrét mládí

V procesu, v němž se fotografování prolíná s natáčením rozhovorů o nadějích, snech a zkušenostech, Tomanová spolupracuje se svými objekty, aby odhalila určitou přítomnost. A zároveň prozkoumala podstatu toho, co znamená vyobrazit člověka, co je to portrét. Výsledné fotografie a nové krátké filmy jsou syrové a přímočaré. Vykazují znaky jejích dřívějších projektů Young American a New York New York. Jsou ale také naplněny hloubkou, která vychází z času.

Tento projekt má dlouhodobý aspekt. Zatímco Tomanová pozvala lidi s nimiž ještě nepracovala jako je – Laura, Toni, Shorty, Simone, Kayra, Elizabeth, je mezi nimi mnoho těch, které fotografuje už léta – Atticus, Seashell, Natalie, Isabel, Doe, Makenna. Na adrese 5 East Broadway Marie Tomanová vytváří portrét mládí jako součást svého rozsáhlejšího díla, které svědčí o tom, že neustále uvažuje o tom, co znamená zobrazovat individualitu a identitu, svou vlastní i ostatních.

O autorce

Marie Tomanová vyrůstala v jihomoravském městě Mikulov. Po získání magisterského titulu v oboru malířství odešla do Spojených států. Klíčovými tématy její tvorby se staly identita, vykořenění, gender a paměť. Měla samostatné výstavy po celém světě, mimo jiné v New Yorku, Praze, Tokiu a Paříži. Její práce byly vystaveny v Berlíně na bienále Evropský měsíc fotografie 2020 a na Rencontres d’Arles ve Francii v rámci Louis Roederer Discovery Award 2021. Na stejném festivalu byla její výstava vybrána k cestě na Mezinárodní fotografický festival Jimei x Arles v čínském Xiamenu v roce 2021.

O Fotograf Contemporary

Fotograf Contemporary se zaměřuje na renomovaná jména současné fotografické scény. Jejich díla prezentuje na vybraných přehlídkách a zprostředkovává je k prodeji. Jedná se také o online platformu s pestrou nabídku prodejních děl těch nejzajímavějších autorů a autorek pracujících s fotografií u nás.

O výstavě

Umělkyně: Marie Tomanová

Název výstavy: 5 East Broadway

Místo konání: Fotograf Gallery

Vernisáž: čtvrtek 16. listopadu, 18:00

Trvání výstavy: 17. listopadu – 16. prosince 2023

Kurátor: Thomas Beachdel

Sdílet

Související články