Vinohradský lehce experimentální byt protkaný materiálovou různorodostí

Jemné. Trochu venkovské. Cool, nebo Collarch?

Byt v historické zástavbě v Praze na Vinohradech prošel kompletní a důkladnou rekonstrukcí zahrnující nové podlahy, nová designová topná tělesa, podlahové topení a rozvody elektřiny. Dál architekti přemístili kuchyni a zvětšili koupelnu. „Jelikož se jednalo o zásah do historického objektu, jako vždy jsme hledali hodnotné stopy minulosti, které by stálo za to zachovat a na které bychom mohli navázat s naším současným, lehce experimentálním přístupem. Každá místnost interiéru má svou specifickou materiálovou a barevnou paletu, specifického ducha,“ říkají architekti k rekonstrukci.

Patinovaná hala

Vstupní halu, které dominuje původní obloukový průchod v nosné zdi procházející bytem, architekti opatřili uměleckou patinovanou výmalbou v odstínech béžové a šedé. Geometrii haly zjemnili zaoblením hran některých zděných prvků a novou podlahou s podlahovým topením zcelili jednobarevnou podlahovou stěrkou. Výrazným prvkem vstupní haly je vestavěný dřevěný nábytek s pohledovými díly z patinovaného hliníkového plechu. Tmavě šedý patinovaný kov od podlahy po strop dodává hale vážnost a noblesu. Kromě praktického úložného prostoru skrývají hliníkové plechy i diskrétní vstup do koupelny, nový elektrický rozvaděč, nový kotel a zásobník teplé vody.

Venkovská ložnice na Vinohradech

Ložnice je neomítnutá. Naopak staré omítky jsou ze stěn a stropu odstraněny, drobné praskliny a nerovnosti pouze lokálně vyspraveny. Povrchy si zachovávají nezaměnitelnou barevnost a texturu. V kombinaci s režnými závěsy, dřevěným nábytkem a novou dubovou parketovou podlahou působí útulně a dodávají ložnici klidný, až venkovský charakter.

Růžová vs. černá

Koupelna a toaleta jsou sjednoceny cihlově růžovou omyvatelnou stěrkou. Zatímco na toaletě sahá stěrka pouze do výšky okenního parapetu, v koupelně pokrývá všechny zděné povrchy včetně podlahy. Ty jsou pak doplněny zařizovacími předměty a nábytkem v kombinaci černé a bílé. Prostor sprchy a vany odděluje od vstupu s umyvadlem, pračkou a odkládací plochou prosklená posuvná stěna.

Černá, bílá a růžová je v koupelně akcentována masivní dubovou policí a dubovými dveřmi v matném bezbarvém laku. „Všechny původní vstupní a interiérové kazetové dveře a krásná špaletová okna jsme v bytě zrenovovali a zahrnuli do našeho návrhu,“ doplňují.

Co byt ještě čeká

Návrh obývacího pokoje s kuchyní, který mimo jiné zahrnoval uzavíratelnou kuchyňskou linku a nábytkovou stěnu s akusticky absorpční úpravou, se na přání investora zatím nerealizoval v plné míře. Došlo pouze k renovaci zděných povrchů, novým rozvodům elektřiny, vody a odpadu. Na podlahu byly položeny nové dubové parkety. „Návrh obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní prezentujeme prozatím ve formě vizualizací,“ dodávají. Stejně tak průchozí, uzavíratelná šatna v ložnici zůstala prozatím jen na papíře a ve vizualizacích.

Byt v Praze na Vinohradech

Architektonické studio: COLLARCH
Rok dokončení: 2023
Zastavěná plocha: 67 m2

Dále by vás od Collarch mohlo zajímat:

Byt výtvarnice a architekta

Sdílet

Související články