Trafajda: přijeďte si dobít energii

Bývalá trafostanice nyní funguje jako ubytování

Foto: Teru Menclová

Před 110 lety vznikla v Lipnici nad Sázavou trafostanice, která se díky nedávné transformaci stala ubytováním s názvem Trafajda. I přes změnu využití si stavba stále uchovává svůj původní účel – nabíjení energií. Je to místo, kde můžete prožít okamžiky plné kouzla, než slunce zapadne za horizont.

„Spojíte dvě věci, které nikdo předtím nespojil, a svět se změní,“ říká Julian Barnes.

Industriální a překvapivě krásnou transformační stanici z roku 1913, která chátrala, proměnila parta přátel v originální a stylové ubytování. Z trafačky se stala Trafajda, která nejen unikla zkáze, ale vytvořila malé ubytování, které ctí tradici moderním způsobem.

Vstoupit do minimalistického prostoru je opravdu elektrizujícím zážitkem

Na deseti metrech čtverečních naleznete kuchyň a koupelnu a v horním patře ložnici s přístupem na balkon – kapitánský můstek nad mořem. Za projektem stojí Jiří Rokoský pocházející z nedalekého Humpolce. Když viděl polorozpadlou trafostanici během svého průjezdu Lipnicí, inspirovalo ho torzo k nápadu. A tak se věci daly do pohybu: skupina přátel dokázala proměnit tuto dávno nefunkční trafostanici v nový, překvapivý příběh.

Podařilo se jim přesvědčit majitelku objektu, aby jim ji prodala. Ačkoliv se stavba nacházela v dezolátním stavu a majitelka ji nechtěla prodat, skupina kolem Jiřího Rokoského si byla jistá, že dokáže tomuto objektu vtisknout nový život a překvapující náplň. Trafajda je místo, kde se prolínají tradice a modernita.

Industriální transformační stanice z roku 1913 byla přeměněna na stylové ubytování o podlahové ploše pouhých pár metrů. Tato proměna trafostanice na Trafajdu není pouze fyzickou rekonstrukcí, ale také duchovním přeměnou. V tomto prostoru cítíte elektrizující zážitek, který vám dodává energii. Je to místo, kde se můžete odpojit od každodenního shonu a vnímat krásu okolního kraje. Výjimečnost Trafajdy netkví jen v architektuře, ale také v jejím příběhu. Je důkazem toho, že spojením zdánlivě nesouvisejících prvků může vzniknout něco zcela nového a inspirativního.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU