Skatepark, parkour & pumptrack…

Studio U/U jezdí na skateboardech v Řeporyjích

Impulz k vzniku volnočasového areálu v Řeporyjích vzešel přímo od obyvatel městské části, z jejich potřeby multifunkčního volnočasového areálu. Naším cílem bylo vytvořit atraktivní a bezpečný veřejný prostor, který bude přinášet variabiliní využití pro různé věkové a sociální skupiny.

Návrh obsahuje galerii, skatepark, parkour, pumptrack, letní kino a dřevěná podia pro provádění kulturních akcí. To vše je spojeno do jednoho fungujícího celku. Mobiliář svou materialitou respektuje sochy, které navrhli přední čeští umělci. Umístěné sochy jsou v přímém dialogu s kompozicí a prvky sportoviště, čím vytváříme netradiční spojení pohybu a umění. V prostoru jsme také umístili nové veřejné osvětlení, piknik zónu s grilem, pingpongový stůl, nabíjecí sloupky a pítko, což by mělo být na podobných místech standardem. V blízkosti parkour hřiště je návrh připraven na rozšíření v podobě zázemí pro uživatele areálu.

Hlavní plocha je tvořená hlazeným železobetonem pro plynulou jízdu. Část betonových ploch je pigmentována do zemité barvy korespondující ze sochami v okolí, co pomáhá areálu splynout s okolím. Diagonální komunikace je tvořená betonovou dlažbou pro lepší orientaci v prostoru. Hrany překážek a tyčové prvky jsou z barvené oceli, rovněž jako konstrukce dřevěných pobytových pódii. Části areálu pro odpočinek jsou vyčleněny mlatovým povrchem, který dotváří přírodní charakter území a méně se přehřívá, čím zlepšuje příznivé mikroklima. Veškerá dešťová voda je pomocí drenážních potrubí a průvalů vsakována přímo na pozemku.

Zrušením oplocení a zcela otevřením areálu se dokládá víra v sociální bezpečnost a v inkluzi sociálních vrstev a jednotlivých sportovních funkcí. Veřejné osvětlení areálu přímo komunikuje s překážkami a umožňuje užívaní sportoviště i ve večerních hodinách. Bezpečný pruh pro pěší skrz celý pozemek tvoří diagonálu od uměleckého centra BUBEC do centra obce. Areál je dobře propojen sítí cest a zpevněných ploch. Pobytové schody ve svahu nabízí výhled na celý areál s malebným Dalejským údolím v pozadí. Brownfield, nacházející se vedle uměleckého centra BUBEC, se proměnil na areál, který se stává významným společenským centrem MČ Praha Řeporyje a místem, kde dochází k propojení sportu a kultury.

Materiály

hlazený beton – podlaha skateparku, překážky, rádiusy, pobytová zídka
ocel – hrany překážek, tyčové prvky, konstrukce mobiliáře, veřejné osvětlení, sochy umělců
betonová dlažba – diagonální komunikace
COR-TEN – sochy umělců
modřínové fošny – obklad dřevěných pobytových pódií, obklad mobiliáře

O studiu U/U

Jsme architektonické studio složené z architektů a inženýrů, které spojuje společná vášeň pro skateboarding. Náš volný čas rádi trávíme ve veřejném prostoru a všímáme si detailů, které razantně ovlivňují pocit z daného prostředí. Naší filozofií je zapojit freestylové sporty do plánování měst tak, aby vznikl co nejatraktivnější sociální prostor jak pro jezdce, tak i pro širší veřejnost. Naše návrhy jsou inovativní, profesionální a šité na míru konkrétní lokalitě. Místa námi navržená neslouží jenom pro skateboarding, ale i jako veřejný prostor vybízející k sociální interakci.
www.uustudio.cz

Skatepark Řeporyje
multifunkční volnočasový areál spojující freestyle sport s uměním ve veřejným prostoru.
U / U studio
Autoři: Jiří Kotal, Martin Hrouda, Jan Maleček
Adresa: Tělovýchovná ulice, Praha 13 – Řeporyje
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2022
Hrubá plocha: 2453 m²
Plocha pozemku: 4550 m²
Náklady: 14,5 mil. Kč
Klient: MČ Praha Řeporyje, Praha 13
Fotografie: Jiří Kotal
Spolupráce
Autor sochy Koule z koleček: Čestmír Suška
Autor sochy Kickflip: Lukáš Rais
Realizace dřevěných prvků: Gardenline
Realizace skatepark: Mystic Constructions

Sdílet

Související články