Pro mě osobně je rondokubistická architektura nádherným příkladem lidské tvořivosti a geniality architektů

Mapamátky představují novou kubistickou a rondokubistickou trasu

Rozhovor s Marií Zákosteleckou, spoluzakladatelkou Mapamátek, které v poslední době rozšířily své procházkové trasy o rondokubismus a kubismus. Díky trasovému webu a nově i letáku mohou zájemci navštívit přes 20 unikátních staveb a ke každé si přečíst krátký historický výklad. Současně Mapamátky nabízejí dalších 27 tipů, kam se můžete za těmito styly dál po Praze vydat. Díky hravému pojetí a kurátorskému výběru jednotlivých zastávek můžete poznat Prahu z různých úhlů pohledu a projít se tak po čtvrtích jako jsou Vyšehrad, Nové Město, Staré Město, Vinohrady a Žižkov.

Rondokubismus dělí příznivce architektury na dva tábory

Zatímco kubistické obrazy složené z hranolů a jehlanů dobyly celý svět, plastické fasády s ostrými hranami nepřekročily hranice Československa. Díky tomu se z nich stal jeden z mála českých architektonických zázraků, na který se i dnes do Prahy sjíždějí návštěvníci z celého světa. Rondokubismus zas jedni vnímají jako symbol nového národa, druzí jako přízrak dávno překonané architektury balancující na hraně kýče. Oba architektonické styly jsou v současnosti předmětem vycházkových tras spolku Mapamátky, který dlouhodobě působí na poli popularizace pražské architektury. Jejich cílem bylo vytvořit dostupný soupis staveb v těchto stylech a nabídnout tak zájemcům možnost poznat Prahu zase o něco lépe.

Chceme lidi naučit, aby se začali dívat kolem sebe

Mapamátky vznikly jako studentský projekt se 4 trasami, po dvouletém působení jich na webu můžeme najít 13. Čekali jste, že se projektu bude takto dařit?

Když jsme s projektem začali, vůbec jsme nevěděli, jak se takový koncept v Praze ujme. Po vydání 4 tras jsme ale zaznamenali velký ohlas, proto jsme se rozhodli ve vydávání tras pokračovat. Na architekturu se dá dívat opravdu z mnoha pohledů, proto o témata není nouze. Je vždy důležité místa správně vybrat, aby vytvořila příjemnou procházku a člověk se něco dozvěděl o architektuře. S desetičlenným týmem tak dáváme trasy dohromady a brainstormujeme nápady na pravidelných schůzkách. Do projektu jsme všichni nadšení, takže není divu, že po dvou letech máme na kontě 13 tras.

Co je cílem projektu?

Hlavním cílem je ukázat lidem nevšednost toho, co se kolem nich nachází a naučit je dívat se kolem sebe. Tentokrát jsme se s týmem pustili do mapování unikátních architektonických stylů kubismu a rondokubismu. Jsme totiž pyšní, že v Praze máme desítky staveb pod ně spadající. To opravdu jinde nenajdete.

Tým tvoří primárně mladí lidé, co vás mimo zjevnou lásku k architektuře spojuje?

Spojuje nás právě to nadšení prezentovat architekturu ostatním lidem. Být nadšený do architektury ještě neznamená, že bude mít člověk chuť to nadšení předávat dál. My se ale snažíme vymýšlet způsoby, aby lidi architektura začala bavit, aby vnímali město kolem sebe a aby jim i obyčejná cesta na nákup přinesla nějaký nový poznatek. Aby si při každé cestě do práce všimli dalšího detailu a postupně si tvořili na tyto detaily vlastní názor. V týmu je nás sice 10 a všechny nás architektura zajímá, jsme ale z různých oborů. Naše dva architekty v týmu tak doplňují členové zabývající se managementem, antropologií, hudbou nebo grafickým designem.

Podle čeho vybíráte, jaké budovy se dostanou do finálního výběru? Mohla bys nám blíže popsat postup?

V rámci celého týmu vybíráme témata tras, která nás baví a chceme je prezentovat dál. Náš dramaturgický tým pak zmapuje pražské lokace, například ty v rondokubistickém nebo kubistickém stylu, a pak vytvoří procházku, která není příliš dlouhá a náročná a obsahuje alespoň 5 tematických staveb. Z těch ostatních pak na schůzkách vybíráme ty nejzajímavější, které prezentujeme stejně jako místa z tras na webu s krátkým textem. Ostatní stavby, které se významem či lokalitou nehodí na web, doporučujeme v soupisu na letáku. Aby se zvědavci mohli vydat po dokončení trasy na individuální objevování.

U rondokubistické trasy píšete, že rondokubismus dělí příznivce architektury na dva tábory – do jakého se řadíte vy?

Pro mě osobně a myslím, že mohu mluvit za celý spolek, je rondokubistická architektura nádherným příkladem lidské tvořivosti a geniality architektů. Nejen že jsou stavby funkční a často výborně reagují na okolní historickou zástavbu, ale jsou také zcela unikátní ve světovém měřítku. Nikde jinde než u nás tolik rondokubistických staveb nenajdete. I proto jsme se rozhodli je zmapovat v Praze a zájemci tak v letáku najdou kromě 6 staveb na trase i další desítky doporučení. V některých případech se jedná o obyčejné činžáky, které člověk opravdu musí v ulicích sám objevit, jelikož se o nich nikde moc nedočte.

Od studentského projektu k vlastní publikaci a ještě dál

Váš projekt se může pochlubit vydanou publikací s titulem Mapamátky: 70 staveb, které byste neměli v Praze minout, jaké další novinky jste si pro své fanoušky připravili?

Nejnovější trasy (Rondokubistická, Kubistická a Průchozí) jsou jednak klasicky dostupné na webu, ale zároveň si můžete stáhnout leták v pdf formátu, ten si vytisknout a vyrazit do města v podstatě s mapou v ruce.  Telefon tedy vůbec nepotřebujete. Leták zároveň obsahuje interaktivní prvek. Buď grafickou poznávačku, nebo záludný architektonický kvíz. Zároveň člověk může objevovat další místa mimo trasu.

Prozradíte nám, na co se můžeme těšit do budoucna?

V současnosti pracujeme na trase ve spolupráci s organizací Gender Studies. Konkrétně se jedná o jejich projekt zaměřený na šíření povědomí o počátcích české ženské vzdělanosti. Usilovně také už několik měsíců pracujeme na celkové aktualizaci webu, který přinese mnoho nových funkcí a bude velmi uživatelsky přístupný. Na jeho spuštění se můžete těšit v rámci festivalu Den Architektury, pro který chystáme i další novinky. Takže si zapište do diářů termín 29. září až 5. října 2023!

Přečtěte si o publikaci Mapamátky: 70 staveb, které byste neměli v Praze minout

Existuje nekonečně mnoho pohledů, jak zkoumat Prahu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU