Mezi kontejnerem a oblohou

Dvakrát bydlení od Nedvěd Architekti

Nedvěd archizoom

Tentokrát vám přinášíme rovnou dvě realizace od Nedvěd Architekti. Nemohou si být vzdálenější. Prvním je víkendové bydlení šikovně poskládané z vyřazených lodních kontejnerů. Druhým je více než pětisetmetrový loftový byt v centru Prahy. S 360° výhledem na pražské panorama, vlastním spa a obrovským obývacím pokojem vás ohromí.

V lodních kontejnerech

Víkendové bydlení tvoří několik vyřazených lodních kontejnerů zaparkovaných na pozemcích bývalého zámku a hospodářského dvora. Kousek od centra obce, od kterého je oddělena částečně dochovaným zámeckým parkem, s převážně východní orientací do údolí. A s výhledem na kopec Blaník. Zadání, se kterým pracovalo architektonické studio Nedvěd Architekti.

Výsledek je poskládaný ze 6 lodních přepravních kontejnerů – dva bloky se spojovacím krčkem jsou umístěné v místě bývalého vepřína. Každý z nich tvoří vždy trojice kontejnerů.

Severní objekt (společenský) má z exteriéru přiznaný povrch přepravních kontejnerů, ze kterých je sestaven. Je doplněný vyřezanými otvory oken a francouzských dveří. Naopak jižní objekt (obytný) je z exteriéru upravený nástřikem z PUR pěny s vyřezanými otvory oken, francouzských a vstupních dveří. Jeden se ukazuje ven a druhý dovnitř.

Fasády přecházejí do plochy střechy, která je proražena kruhovými vypouklými světlíky prosvětlujícími prostory tak, aby bylo i v hloubce dispozice dostatek světla. Oba objekty spojuje dřevěná pobytová terasa, která je ve své západní části mezi nimi částečně zastřešena s trapézovým plechem vyříznutým ze stěn použitých kontejnerů. Nyní aktuálně upravené do skleněného spojovacího krčku.

Objekt využívá vlastního zdroje vody z původní studny v zámeckém parku. Každá část má vlastní jímku na odpadní vody, ale ta v budoucnu půjde do přírodní čističky. Podlahové vytápění architekti vyřešili pomocí tepelných čerpadel doplněných krbovými kamny a krbem s grilem a ohništěm. Okolo jsou vlastní bio pastviny a rybníky.

Na střeše

Z klidné louky se přeneseme do centra metropole, kde studio Nedvěd Architekti po dvou letech projektování a realizace představili ohromující penthouse. V historickém domě vznikl byt na celkem 560 m² obytné plochy. Ty doplňuje 270 m² teras a architekt Jan Nedvěd se svým týmem se tady snažil vytvořit dojem jiného – silného zážitku.

Volba materiálů i celkový prostorový koncept na několika výškových úrovních obsahuje vše, co od high levelu bydlení v centru metropole potřebujete: od sauny, přes spa, obrovský obývací prostor, několik ložnic a koupelen až po privátní pracovnu, kam se majitel může uchýlit k přemýšlení. Obytnému prostoru dominuje obrovský stůl, nad kterým je lesklou a matnou mědí pokrytý strop. Práce s materiály, jejich kombinacemi se světly a důmyslnými barevnými kontrasty je charakteristická pro celou tvorbu Jana Nedvěda. A u tohoto střešního penthousu tomu není jinak.

Úchvatný výhled na pražské panorama od Hradu, přes Strahov až po Národní divadlo je asi největší devizou tohoto bytu. „Chtěli jsme dosáhnout specifického prostorového řešení interiéru s důrazem na harmonické propojení detailu a celku. A také volbou méně tradičních materiálů, světel, barev. Tento záměr jsme dotvořili pečlivým výběrem nábytku,“ komentuje Jan Nedvěd.

Autor: NEDVEDARCHITEKTI | Jan Nedvěd, Viktor Sunek, Jakub Smolka

Bydlení z lodních kontejnerů

Projekt: 2015–2016
Realizace: 2016–2018
Zastavěná plocha: 193 m2

Penthouse

Projekt: 2018
Realizace: 2018–2020
Obytná plocha: 560 m2 a 270 m2

Foto: Filip Šlapal


Mgr.A. Jan Nedvěd (1973)

Vystudoval architekturu na Vysoké škole umělecko-průmyslové (ateliér prof. Martina Rajniše). Od roku 1996 začal spolupracovat s Barborou Škorpilovou, s níž v roce 1999 založil studio mimolimit, jehož byl partnerem do roku 2008. V tomto roce se osamostatnil a založil studio Nedvěd architekti.

Hlavním principem práce studia Nedvěd architekti je hledání nových prostorových řešení architektonických interiérů a exteriérů ve veřejné i soukromé sféře s důrazem na harmonické propojení detailu a celku pomocí zvolených materiálů, světel a barev. Design a architektura jsou v jejich pojetí nositelé příběhu, v němž se propojuje vize tvůrce s potřebami a vizemi klientů.

www.nedvedarchitekti.cz

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU