Master & Master: Jako výrobci si necháváme poradit od designérů

Podcast s Ondřejem Zitou

Značku Master & Master založili v roce 2013 Luděk Šteigl a Ondřej Zita. Zaměřují se na výrobu nábytku a interiérových doplňků, které pro ně navrhují designéři, jako Michal Malášek, Jan Čapek, Jiří Pelcl, Lucie Koldová nebo Tomáš Varga.

Podle svých vlastních slov hledají dokonalost v kvalitě zpracování, trvanlivosti použitých materiálů a v nadčasovém designu. Jejich úspěšnost dokazují ocenění Výrobce roku 2019 a 2021 v rámci Czech Grand Design nebo cena Designbloku 2021 za nejlepší nábytek – židli Mistra.

Zajímá Vás, jak se Ondřej dostal od grafického designu k výrobě nábytku a díky čemu značka prorazila v zahraničí? Poslechněte si podcast MINIMALIST(K)A.

Od těstovin k nábytku

Jak Ondřej Zita říká v úvodu podcastu, vnímá minimalismus jako sympatický trend. Spolu s Luďkem Šteiglem tak začali vyrábět produkty, které jsou minimalistické a rádi je používají i u sebe doma:

„Master & Master vlastně vznikl tak, že jsem sháněl postel a žádná na trhu se mi nelíbila, tak jsme ji vyrobili.“

Výroba nábytku přitom nebyla jejich první volbou. Po škole si tito kamarádi z dětství plánovali, že by mohli mít firmu na výrobu těstovin. Nakonec se ale vrátili k tomu, co znají – Luděk je totiž vystudovaný truhlář a Ondřej má background v designu. Prvním produktem, se kterým vstoupili jako Master & Master na trh, byly stolové podnože Diamond, navržené Michalem Maláškem.

Grafický design jako klíč k zahraničním zakázkám

Design prvních produktů byl založený na tom, aby byl snadno vyrobitelný, což výrazně ovlivnilo i jeho vizualitu. O propagaci se postaral Trend List – projekt mapující trendy v grafickém designu, který Ondřej začal jako blog se spolužákem z UMPRUM Michalem Slobodou a rozpracoval v rámci svojí diplomové práce. Jak vzpomíná:

„První objednávky tenkrát šly rovnou do Německa skrz Trend List, kde jsem měl spoustu traffiku z různých grafických studií. Pověsil jsem tam banner s odkazem na Master & Master takže to nasávalo ideální zákazníky.“

Po úspěchu se stolovými podnožemi a prvními výdělky získali Ondřej s Luďkem odvahu pokračovat. Šli logikou toho, co člověk shání jako první, když si zařizuje interiér – k podnožím Reverse tak přibyly stolové desky a policový systém Shelf One od Tomáše Vargy.

Útočiště Na Zátorách

Ze svého dlouhodobého působiště na ulici Milady Horákové se firma koncem roku 2022 přesunula do oblasti Na Zátorách, kde sdílí prostor se značkami Todus a Dechem. Přestože má každý svůj jasně vymezený prostor, produkty se v rámci nich prolínají.

Podle Ondřeje tak jde o dobrou synergii, která všechny obohatila: „Nabízíme svoje produkty všem, které baví estetika, kvalita a udržitelnost nebo lokální výroba.“

Přečtěte si další rozhovor s Ondřejem Zitou:

Byl to divoký rok s mnoha problémy, z nichž se nám povedlo vybruslit

Sdílet

Související články