Malý byt na Kampě

Rekonstrukce v srdci Prahy

Byt Kampa, Jašková Architekt

Malý byt na pražské Kampě a jeho rekonstrukci svěřili majitelé do rukou architektů Andrey Jaškové a Michala Volfa. Jak si poradili s citlivou rekonstrukcí a původními prvky na tak malém prostoru?

Citlivá přeměna

Malé a ke všemu starší, historické byty mají často velice špatně řešené dispozice. Ideálním řešením je otevření prostoru. Takové propojení kuchyně, jídelny, obývacího pokoje a ložnice má v památkově chráněném objektu své omezení a rekonstrukce si vyžaduje velmi citlivý přístup. Trpělivá komunikace vedla k vyhovění všech podmínek památkářů a zároveň se podařilo Andree Jaškové a Michalu Volfovi vytvořit v barokním domě soudobý funkční byt.

Malý byt s dostatkem prostoru

Architekti částečně změnili dispozice a získali tak jeden velký, vzdušný prostor. Ten není přerušen nadbytečnými příčkami a plní funkci, jak obývacího pokoje a ložnice, tak předsíně a šatny. Další zázemí, jako koupelna, šatna a technická místnost, je schováno v zadní části bytu. Slunce a přirozené světlo se dostává do celého bytu a přes světlík se dostává i do hloubky místnosti.

Sjednocené materiály

Celý byt prostupují sjednocené materiály. Primárně si všimneme dubového dřeva a bílé, černé a šedé barvy. Interiér tak má vizuální kontinuitu. V malém prostoru se hraje o každý centimetr, zde prostorovému uspořádání, kromě otevřené dispozice pomohl i na míru vyrobený nábytek. Jednotlivé kusy nábytku jsou propojeny – botník, kuchyně, lavice – vše navazuje. Vizuálně i funkcí. Setřením hranic architekti dosáhli prostoru, ve kterém se můžete nadechnout.

 


Architektonické řešení: Andrea Jašková, Michal Volf

Rok realizace: 2018

Fotografie: Robert Žákovič

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU