Kamila a Lucie: Každý z nás může být minimalist*ka

Uživatelky tiny house Blokki sdílí své zkušenosti s životem na 25 m²

Fenomén tiny house jsme v podcastu MINIMALIST(K)A probrali ze všech stran. Chybí pouze osobní zkušenost obyvatel*ek, jež v malém domu trvale bydlí. Kamila s Lucií si před časem pořídily kontejnerový domek Blokki. Na ploše 25 m² strávily rok, během něhož vedle sebe žily a pracovaly. Jaká byla jejich cesta k minimalismu?

Největší výhoda je rychlost

„Bydlet v kontejneru bylo rozumové rozhodnutí: je fantastické, že přijede jeřáb a za tři hodiny máte složený dům. To byl důvod, proč se nám kontejnery líbily,“ usmívá se Lucie. „Mně se líbil proces stavby; vidět, jak rychle stavba domu postupuje. A když domek začne mít obrysy, je to zážitek,“ doplňuje ji Kamila.

Původně žily v městském bytě a pravidelně cestovaly. „Ale pořád jsme se musely stěhovat a věci jsme ukládaly do skladu. A tehdy začala naše cesta minimalismu: když se co rok stěhujete, nechcete mít moc věcí,“ vzpomíná Lucie. Rozhodly se pro domek z lodního kontejneru Blokki. „Celý nápad jsme si rozkreslily, řekly jsme si, kde bychom co chtěly mít – a pustily se do toho,“ vzpomíná Lucie na chvíli, kdy si pořizovaly první, cca 25m² velký domek, kde strávily první rok.

Na samotu, do ticha

„V zimě asi týden v kuse foukalo. Náš pozemek leží na kopci a když fouká, tak hodně. Týden v kuse jsme spolu musely strávit v jedné místnosti – pak už jsme potřebovaly jít ven,“ hodnotí zatěžkávací zkoušku, kterou prošel jak jejich vztah, tak samotný domek.

Za jednoznačnou výhodu kromě rychlosti pořízení domku považují život venku, v přírodě: „Chtěly jsme žít na samotě, kde máme hodně prostoru a hlavně ticho. Pořád žijeme spíš venku než uvnitř. S prvními paprsky už se hrabeme v hlíně. Že je domek malinký, nám vůbec nevadí.“

Důvod, proč se nakonec rozhodly dát dva kontejnery k sobě, byla velká sbírka knih. Takže v současnosti bydlí Kamila s Lucií ve 2Blokki. „Layout jsme si vymyslely tak, aby nám to vyhovovalo,“ popisují. Na rozdíl od většinové populace nepotřebují bydlet ve velkém bytě obklopené věcmi. Přesto si obě myslí, že život v malých prostorách je pro každého. „Věřím tomu, že každý z nás může být minimalista,“ uzavírá Lucie.

Na co si dát opravdu dobrý pozor, když se někdo pro kontejnerový domek rozhodne? A jak hlasité může být mávání mušími křídly? Poslechněte si celý podcast.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Právě vychází náš první knižní titul TINY HOUSE. Nechte nám svůj e-mail a dozvíte se, co je nového.

Poslouchejte také:

Zenbox: Věříme ve skrytý lidský potenciál

Sdílet

Související články