Horalík ateliér: Naším cílem je narušit kancelářský stereotyp a monotónnost

Podcast s Tomášem Horalíkem

Ateliér Horalík založil v roce 2013 Tomáš Horalík po svém návratu z Nizozemí. Ačkoliv je ateliér známý především díky realizacím sídla firmy CGE nebo kanceláří Broadcom (navržených ve spolupráci s Liborem Kaplanem), v jeho portfoliu nalezneme i projekty bytů, ordinací, kavárny či expozici Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Ta v letošním roce získala ocenění BIG SEE Interior Design Award.

Zmíněné kancelářské prostory jsou typické výraznou barevností a využíváním nejrůznějších struktur a motivů, které pracovníky doslova vytáhnou z pracovní šedi. Celkově se jedná o výrazné, snad až odvážné realizace, inspirované těmi, které Tomáš obdivoval při pobytu v Holandsku.

Zajímá Vás, jak Tomáše ovlivnilo studium v Británii, nebo chcete zjistit více o významu barev a koncepci Brněnské kavárny Rebelbean, jejíž interiér získal ocenění BIG SEE Design Award? Dozvíte se to při poslechu podcastu.

Jednoduchost a klid

Jako vždy otevíráme podcast tématem minimalismu – co tento pojem pro architekty (a jestli vůbec něco) znamená. Podle Tomáše Horalíka je minimalismus v širším kontextu reakcí na současnou společenskou situaci a záplavu informací a vjemů, se kterými se denně potýkáme:

„Ta doba je dost složitá, komplikovaná a proto si myslím, že lidé obecně chtějí něco, čeho se jim nedostává – nějakou jednoduchost, možná právě minimalismus, prostor, kde si po práci odpočinou. A jaké to tam je? Jednoduché a klidné.“

Co se týče množství nábytku i barev, odvolává se Tomáš na účel prostoru s tím, že pokud je klíčová akce, která má v prostoru probíhat, její kulisy mají být neutrálnější. To je případ bytů, které v ateliéru navrhují, i princip na kterém je založena muzejní expozice Jana Amose Komenského.

Barvy, tvary a materiály pro vytržení z pracovní šedi

Co se týče barevnosti interiérů, podle Tomáše se v Česku držíme zbytečně moc při zemi a výrazným, sytým barvám se spíše vyhýbáme. Ve vztahu k barevnosti pro něj byl zlomový zážitek bydlení v jednom pronajatém pražském bytě. Zde byla každá místnost laděná do jiné barvy – červený obývák, zelená kuchyně, modrá koupelna… Byt měl podle jeho slov silnou atmosféru a ve svých realizacích tak barvu využívá jako jeden z prostředků k dodání atmosféry.

 

Odvážné barevné kombinace najdeme zejména v kancelářských prostorách od tohoto ateliéru. Barvou se v nich nesnaží jen navodit atmosféru, ale především narušit typicky monotónní kancelářské prostředí. Tomáš to popisuje tak, že chtějí s pracovníky doslova zatřást, aby vypadli z každodenní rutiny.

Nekonečné možnosti posezení

Stalo se vám někdy, že jste objevili perfektní kavárnu, ale nemohli jste si v ni najít místo, kde by se vám pohodlně sedělo? Kavárna Rebelbean nabízí řešení – ať už chcete vyvýšenou stoličku s výhledem z okna, klasicky stolek, coworkingový stůl, gauč nebo intimní koutek na rande, všechno z toho tu najdete. Jelikož klient nedokázal jasné definovat klientelu podniku, stanovili si Tomáš Horalík a jeho kolega Libor Kaplan za stěžejní právě přizpůsobení prostoru tak, aby si každý zákazník našel své.

A je to princip, který moc dobře funguje. Najdete tu zákazníky čekající na vlak, který odjíždí opodál, pracující… Nebo lidi z okolních kanceláří, kteří sem přišli po práci, i rodiny s dětmi.

Sdílet

Související články