Majitelé secesní vily v pražských Holešovicích oslovili architekty Annu Svobodovou a Ondřeje Blahu s přáním rekonstrukce prvního podlaží. Součástí projektu bylo také vyčlenění samostatné bytové jednotky s dostatkem soukromí a prostoru pro mladý pár. Autorská dvojice tak vytvořila byt, jehož hlavní dominantou je výrazná dělicí stěna s horním světlíkem a vstupními dveřmi. Za těmi pak můžete objevit užitnou plochu o rozměru 133 m2, jejíž původní dispozici architekti zachovali a vytvořili tak plynulou enfiládu tří průchozích místností.
Stěna nejvyšší potřeby
Jednou z nejdůležitějších částí rekonstrukce je dělicí stěna se vstupními dveřmi, jež odděluje schodišťovou halu od bytu a zároveň mění její proporci. V kontrastu s původními prvky je nová vrstva výrazově i tvarově silnější.
,,Její geometrie je mírně zešikmená a natáčí zrcadlovou plochu do těžiště podesty. Stává se objektem, sochou, která sebevědomě a zároveň s pokorou ke stávajícímu interiéru vytváří prostorové napětí a zachovává velkorysost haly,“ vysvětlují autoři.
Stěna pracuje s různými typy skel a zrcadel, která opticky halu zvětšují. Dalšími jejími hravými komponenty je horní světlík či barevnost tmavě mořených stropních trámů, která se odráží v zrcadlové zdi a navazuje tak přirozeně na rytmus a výraznou kresbu na stropě. Dostatečná hloubka dělicí stěny pak zajišťuje potřebný úložný prostor při vstupu do bytu.
Enfiláda místností
První místnost slouží jako obytná kuchyň, jejímuž interiéru vévodí tmavě zabarvený solitér z kamene a mosazi fungující jako kuchyňský ostrov. Kuchyně je dále materiálově doplněna o kámen a mosaz použitou v konstrukci dělicí stěny, lišty nebo u kuchyňské desky, která postupem času získává svou přirozenou patinu.
V prostřední místnosti se nachází pracovna s knihovnou a oddělenými šatnami. Ani v této části bytu nechybí umělecký detail, kterého si všimnete na stropě v podobě pruhu původní stropní výmalby. Poslední místností, zakončující enfiládu, je ložnice. Z té je nově přístupná druhá koupelna se sprchovým koutem, která původně sloužila jako kuchyňka. Druhou částí bytu je prostorná technicko-hostinská místnost, kde se nachází koupelna s pračkou spolu s rezervním pokojem pro hosta či dítě.
Sentimentalita barev
Koncept barevnosti, materiálového řešení a uměleckého zpracování interiéru odkazuje na původní historickou stopu vily. Interiér bytu získává osobitý půvab díky unikátní interpretaci tmavých barev a materiálů, přičemž jednotlivé kusy nábytku jsou autentickými uměleckými díly.
V jednotlivých místnostech se uplatňuje umělecký charakter pomocí zrestaurování a částečnému zachování původních stropních maleb, na které se narazilo v průběhu realizace. Tyto malby propůjčují interiéru jedinečnou atmosféru. Autoři ve své realizaci kombinují nové prvky výmalby s nekonvenčním nábytkem, ocelovými detaily a klenutými stropy. Ty pak vytváří různorodé nálady a charaktery jednotlivých místností.
Významným prvkem je také nábytek zhotovený z různých materiálů, jako je mořená a olejovaná překližka, kombinovaná s lakovanou MDF deskou. Tento nábytek v sobě nese fragmenty původního nábytku, což dodává celému interiéru jisté propojení s minulostí. Plochy nábytku se prolínají v subtilních odstínech hnědé a modrozelené barvy, vytvářejíce harmonické a téměř nepostřehnutelné variace.
V koupelnách a kuchyni se uplatňují materiály jako kámen a mosaz. Ty nachází své místo v konstrukci oddělovacích stěn, lišt či dokonce jako oplechování zdi u kuchyňské pracovní desky. Postupem času získávají tyto materiály přirozenou patinu, což dodává celkovému prostoru další rozměr autentičnosti a stáří.
Svobodová Blaha
Svobodová blaha je architektonický ateliér Anny Svobodové a Ondřeje Blahy. Ateliér není zaměřen na konkrétní zadání nebo typologii – usiluje o vývoj a realizaci projektů s vědomím současných témat a referencí a zároveň tvůrčím způsobem reaguje na konkrétní omezení, individualitu klienta a specifika daného kontextu. V rovině práce architekta vedoucí k realizaci ateliér kromě samozřejmé úlohy co nejlepšího naplnění zadání, vnímá jako podstatné také čitelné autorství návrhů a řešení, které pak nutně znamená převzetí zodpovědnosti za svou práci.
Anna Svobodová i Ondřej Blaha jsou absolventy školy architektury na Akademii výtvarných umění a Fakultě architektury v Praze a architekty s pracovní i pedagogickou praxí, získanou také v zahraničí, převážně v Mnichově.