Trend: kvalitní ručně lakované dveře

Interiéry a byty od českých architektů, které na ARCHIZOOM publikujeme, mají často společných několik věcí. Jsou minimalistické, velmi promyšlené… a nenajdete v nich moc barev. Dokonce někteří architekti razí tezi o černobílém konceptu.

The World of OOOOX #6

Bílá barva byla vždycky trend. Architektura a bílé zdi je po staletí synonymum a v současnosti v interiérech je to trend. I u dveří je bílá dlouhodobě nejprodávanější. „Zhruba třetina produkce našich dveří, kterou jako výrobce dveří a zárubní na míru prodáváme, je v bílé barvě. Navíc tento trend jednoznačně roste, u nás i v zahraničí. Bílé dveře jsou zkrátka in, a to ať již jde o levnější produkci, střední segment nebo prémiové výrobky,“ komentuje Petr Jíra, vedoucí produktového managementu SAPELI Petr Jíra. „Lidé se rádi inspirují interiéry od špičkových architektů, které vidí v časopisech nebo televizi, a tam většinou převládá čistota designu. Bílá barva je synonymem čistoty,“ dodává.

Laky: kvalita ruční práce

Na ARCHIZOOM prezentujeme pečlivě vybrané realizace interiérů a domů, v nichž se jejich autoři soustředí na zpracování a volbu materiálů. Podle Petra Jíry dnes top nabídku představuje premium ručně stříkaná bílá barva. Růst zájmu o kvalitní výrobky a prémiové povrchové úpravy je totiž dalším trendem, který v SAPELI v posledních letech sledují. Po období, kdy lidé oceňovali laminátové povrchy hlavně kvůli jejich odolnosti, se nyní vracejí ke klasické stříkané barvě. Hitem je určitě ručně stříkaný matný lak v té nejvyšší kvalitě, který je po vytvrzení velmi odolný jak vůči nechanickému, tak dokonce vůči chemickému poškození. Je tedy možné ho čistit například i technickým benzínem. Při výběru kvalitních lakovaných bílých dveří, je nicméně třeba být obezřetný a volit kvalitní výrobce. Na bílé barvě je totiž jakákoli nekvalita nebo chyba vidět a nezaretušujete ji.

Fokus na technologii & výrobu

S ohledem na růst zájmu o lakované dveře v SAPELI proto letos investovali do automatizace. „Vloni jsme byli zavaleni zakázkami na lakované bílé dveře a abychom byli schopni dodávat v rozumných termínech, investovali jsme do nákupu automatu, který velmi kvalitně stříká zárubně. Samotné dveře, kde jde o stříkání velkých ploch a je tak třeba velká zkušenost a špičková kvalita, i nadále zachováváme vysoký podíl ruční práce,“ vysvětluje Jíra.

Rustikální dýhy

Kromě bílé barvy se lidé také začínají vracet k přírodním materiálům. Laminátové povrchové úpravy v designu dřeva tak postupně ustupují luxusnějším přírodním dýhám. Zde hraje jednoznačně prim dub v různých odstínech. Nejlépe se totiž kombinuje s bílou barvou. „Je to stálice, odolná a drahá dřevina. Řádově produkujeme v dýze třetinu dveří z dubu,“ poznamenal šéf produktu SAPELI.

I v dýze se ale může lišit vzhled, a to velmi podstatně. Je možné si vybrat čisté rovnoleté dřeviny které nemají vady, nebo naopak zvolit sukaté dřevo Trendem je rustikální provedení ze starého dřeva s trhlinami. „Individualismus je dnes na vzestupu. A když zvolíte dýhu ze starého dřeva s vadami, každé dveře jsou pak originál,“ vysvětlil Jíra. Hitem letošního roku je trámový dub ať již v přírodní podobě nebo barevně tónovaný olejem. V kurzu jsou dále také bělené dřeviny, na ústupu jsou naopak výrazné hnědé a žluté, například třešeň.

Bezfalcové provedení zárubní

Dnes je v módě jednoduchost a minimalismus. Vše, co lze skrýt, má být skryto. Architekti rádi používají skryté zárubně, kdy dveře přímo navazují na stěnu. S tím je třeba počítat již při stavbě nebo rekonstrukci a ponechat pro dveře větší stavební otvor. To, co je naopak na dveřích ponecháno, je důležité zvýraznit. Kliky a kovové hrany dveří jsou dnes tedy velmi často černé, kontrastní v kombinaci se světlou dýhou dveří. Roste zájem o luxusní prvky dveří jako jsou kovové například hliníkové hrany.

U dveří, které není nutné zamykat se skrývá také spodní rozeta a používá jen samotná klika. Vidět nejsou ani panty – trendy je bezfalcové provedení. „Ve dveřích jednoznačně udáváme trendy a bude tomu tak i do budoucna,“ poznamenal vedoucí produktu SAPELI Jíra. Tím, co jednoznačně ukazuje směrování trendů, jsou pak designové dveře MUTEO, které pro SAPELI navrhl průmyslový designér Petr Novague. Firma za ně získala celou řadu světových designových ocenění včetně Red Dot Awards.


SAPELI

Společnost SAPELI je jedničkou na trhu interiérových dveří a zárubní. Nabízí ucelenou škálu dveří od luxusních modelů ve vysokém lesku, přes prosklené stěny na míru, klasické dýhované dveře až po foliované. Neustále si drží vysokou úroveň designu a vynikající kvalitu svých produktů. Prémiové dveře MUTEO, které pro SAPELI vyvinul průmyslový designér Petr Novague, získaly řadu prestižních ocenění včetně Red Dot Awards. Mimo Českou republiku SAPELI úspěšně působí na Slovensku, v Rakousku a Německu. Více na www.sapeli.cz.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU