Štajnhaus

Penzion s neopakovatelnou atmosférou

Historické domy si sebou nesou tíhu minulosti. Spousta šrámů, desítky přestaveb a dům se mění k nepoznání. Ovšem Štajnhaus si i přesto všechno zachoval středověkou atmosféru. ORA architekti stáli před velkou výzvou plné rekonstrukce tohoto domu s renesančním jádrem na penzion s neopakovatelnou atmosférou.

Mezi hrozny

Abyste mohli Štajnhaus vidět na vlastní oči, musíte zamířit do srdce moravských vinic – do Mikulova. Tam v úpatí zámeckého kopce, v bývalé židovské čtvrti najdete penzion, který byl v letech 2014-2017 zrealizován pro Petra Štajnera – odtud i název Štajnhaus.

Hned na začátku rekonstrukce bylo jasné, že toto nebude jen projekt, ale celý proces. Dům měl několik vrstev, které se postupně musely odkrýt. Každá vrstva představovala překvapení a projekt tak procházel neustálými změnami, a to až do úplného konce.

Na vodováhu zapomeňte

V domě bychom jen těžko hledali rovné zdi či pravoúhlé otvory. ORA architekti proto k domu přistupovali jak k organickému celku a vytvořili na míru… téměř vše. Penzion neobyčejných tvarů vyžadoval individuální péči v každém ohledu. S ohledem na minulost lokality bylo firmou U1lighting na míru vytvořeno například svítidlo ve tvaru židovské hvězdy.

Pokaždé jinak

Změnilo se i samotné zadání. Původně se měli ORA zabývat pouze interiérem. Ovšem Štajnhaus je každým koutem unikátní a časem bylo jasné, že nelze řešit interiér a exteriér samostatně. Dům byl zrekonstruován pro potřeby penzionu a jako soukromé ubytování majitele. Žádný pokoj není stejný a každý má jinou atmosféru. Můžete tak přijet znovu a znovu a pokaždé to bude jako úplně jiné místo! Celkem je k dispozici pět minimalistických pokojů, všechny mají své vlastní sociální zařízení.

Zpět k životu byly přivedeny i vinné sklepy pod domem a přilehlý dvorek. Skvělá příležitost pro ochutnávku toho nejlepšího z Pálavy. Unikátní realizace v centru Mikulova určitě stojí za návštěvu. Tak na zdraví!

 

Architekt: ORA

Realizace: 2014-2017

Fotograf: BoysPlayNice

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU