Skutek architecture

Ateliér ve svých realizacích zachycuje základní podstatu prostoru

Obývací pokoj. Foto: Ondřej Dvořák, Jiří Matys

Ondřej Dvořák se s Jiřím Matysem potkali již při studiu na FA ČVUT. Jejich vnímání architektury ovlivnilo období strávené v pražském ateliéru Šafer Hájek architekti. Jako začínající architekti se účastnili mnoha soutěží a v roce 2013 také přehlídky mladé architektury „Pokoje“. Nyní má ateliér za sebou dvacetiletou praxi a z původního konceptu otevřené kanceláře vznikl renomovaný architektonický ateliér.

„Pro každý projekt hledáme větší množství vizí a z nich vybíráme vhodnou funkční a výtvarnou podobu v kontextu místa a jeho paměti. Snažíme se správně uchopit podstatu vztahů mezi lidmi a prostředím,“ tak se popisují samotní architekti z ateliéru Skutek architecture.

Byt v samém srdci Prahy

Realizace: Staroměstský byt, adaptace bytů na Starém Městě v Praze

Autoři návrhu: Ing. arch. Ondřej Dvořák, Ph.D., Ing. arch. Jiří Matys, Ing. arch. Tomáš Strnad, Ing. arch. MgA. Matyáš Gál, Ing. arch. Silvia Novosadová

Spolupráce: doc. Ing. Petr Fajman, CSc.

Lokalita : Praha – Staré Město

Rok dokončení: 2023

Užitná plocha: 167 m2

Necitlivé přestavby odsoudily byt v horním patře domu z roku 1895 s výhledem na Staroměstské náměstí k postupnému vybydlování. Architekti přistupovali k rekonstrukci s respektem a hledali vztah mezi současným a původním. Nová dispozice s hlavním pokojem a čtyřmi ložnicemi je vystavěna podél střední chodby na principu zónovaného půdorysu.

Denní část s rodinným pokojem a kuchyní obrácenou do dvora je nejblíže vchodu. Kuchyně, jak tomu bývalo dříve, je samostatnou místností, ale spojení s pokojem je posíleno natolik, že prolíná prostor do jednoho funkčního celku. Naopak klidová zóna s ložnicemi a dětskými pokoji se nachází v zadní části bytu.

Většina původních historických prvků musela být buď repasovaná nebo byly vytvořeny jejich věrné repliky. Interiérem prostupuje jednoduchost a střídmá barevnost. Podobný osud potkal i podlahové krytiny a špaletová okna. Nábytek a vybavení byly navrženy přímo ve spolupráci s budoucími obyvateli.

Nové stěnové vestavby kuchyně, hlavní ložnice a zázemí vstupují do kontextu bytu nekonfliktně a s pokorou. Atmosféru staré Prahy a jejích úzkých uliček umocňuje malebná dřevěná pavlač a výhledy na červené střechy okolních domů. Architekti navrátili místu jeho genia loci.

Výhledy prostoupený dům

Realizace: Dům na viniční louce

Autoři návrhu: Ing. arch. Ondřej Dvořák, Ph.D., Ing. arch. Jiří Matys, Ing. arch. Miroslav Juren

Spolupráce: Ing. Vratislav Jílek, doc. Ing. Petr Fajman, CSc.

Lokalita: Mělník

Rok dokončení: 2016

Zastavěná plocha: 104 m2

Užitná plocha: 155 m2

Plocha pozemku: 1056 m2

Umístění rodinného domu ve středu nevelké parcely na okraji Mělníka akcentuje propojení domu s charakteristickými výhledy do okolí. Jediný otvor zapuštěný v každé fasádě rámuje specifický výhled – na vinici, panorama města, na barokní poutí kostel a panorama Řípu.

Velikost a proporce otvorů určuje především vztah mezi interiérem a charakterem jednotlivých výhledů. Zapuštění oken chrání místnosti před ostrým slunečním světlem a vytváří v interiéru hluboké niky pro vestavný nábytek – úložné skříně a knihovny.

Přízemí architekti zasvětili denním prostorám. Obývací pokoj s výhledy a velkým francouzským oknem orientovaným do zahrady tvoří hlavní denní prostor. Naopak první patro zajišťuje soukromí ložnicím. I přes soukromí ložnic zde hlavní roli hraje společná hala, která slouží jako šatna před koupelnou a jako společná herna před ložnicemi dětí.

Nízký parapet v dětských pokojích a herně nebrání ve výhledech ani těm nejmenším. Dřevěné schodiště prochází středem domu až do střešní nástavby s terasou, která nabízí další obytný prostor. Právě výhledy a napojení na okolní krajinu vdechují interiéru specifickou atmosféru.

Kanceláře plné kreativity

Realizace: SYMBIO, interiér kanceláří, Praha Holešovice

Autoři návrhu: Ing. arch. Ondřej Dvořák, Ph.D., Ing. arch. Jiří Matys, Ing. arch. Miroslav Juren, Ing. arch. Tereza Šašková

Spolupráce: Ing. Milan Pospíšil

Lokalita : Praha 7 – Holešovice

Rok dokončení: 2013 (2007 etapa 1)

Užitná plocha: 490 m2

Kanceláře agentury Symbio využívají industriální prostor dvou pater bývalých krytých garáží. Architekti vytvořili návrh první etapy v roce 2007. Jádro koncepce druhé fáze vystavěli o pět let později na analýze komunikačních vztahů uvnitř firmy a konceptu Employee-Friendly Work Environment.

Spodní patro tvoří reprezentativní návštěvní prostor s recepcí,  dětským koutkem a pracovními místy pro komunikaci a jednání s klienty. V pojetí interiéru se výrazně uplatňují prvky firemního designu s ústředním motivem klientského vstupu  ve formě organicky tvarované fólie.

Přátelská a neformální atmosféra prostupuje celým prostorem. V horním patře sedí kreativci, kteří mohou využívat specializované ateliéry pro fotografickou, výtvarnou a zvukovou tvorbu. Výtvarný a fotografický ateliér je užíván nepravidelně, proto je umístěný jako otevřený ve středu open space s možností dočasného uzavření.  Nahrávací studio pro tvorbu jinglů a krátkých zvuků tvoří malá, akusticky oddělená místnost.

Výtvarná koncepce umožňuje jednoduché čtení industriálního charakteru budovy. Do světlého interiéru vnášejí barvu relaxační místa, zeleň a nábytkové prvky z dubové spárovky. Kanceláře jsou důkazem, že je architektura důležitou složkou při tvorbě kreativního prostředí.

Skutek architecture

Ocenění

 • 2021 Spolkový dům Velešín, 3. cena, architektonická soutěž
 • 2020 Luxury Lifestyle Award, kategorie Th­e Best Luxury Architect and Interior Design Studios in Czech Republic
 • 2018 Seniorské centrum Šatovka, 2. cena, architektonická soutěž, společný projekt s Raumleipzig Architekten
 • 2016 Komunitní centrum Říčany, odměna, architektonická soutěž, společný projekt s Raumleipzig Architekten
 • 2014 Centrum pro seniory v Táboře, 1. cena, architektonická soutěž, společný projekt s Raumleipzig Architekten
 • 2014 Komunitní centrum Hloubětínská 55, odměna, architektonická soutěž
 • 2014 Symbio, finalista soutěže Zasedačka roku 2014
 • 2008 CEMS II, ČZU Praha, 2. cena, vyzvaná architektonická soutěž, společný projekt s Atelier Šesták
 • 2007 Podolské schody, 1. cena, vyzvaná architektonická soutěž, společný projekt s Atelier Šesták
 • 2007 Mezonet Nusle, vybraná práce přehlídky Český interier 2007
 • 2006 Podkroví Bubeneč, vybraná práce přehlídky Český interier 2006
 • 2006 Krocínka, 1. cena, vyzvaná architektonická soutěž
 • 2005 Domov pro seniory v Lysolajích, 1. cena, vyzvaná architektonická soutěž, společný projekt s Atelier Šesták
 • 2004 Interiér hospice v Chrudimi, 2. cena, vyzvaná soutěž, společný projekt s I. Šestákovou
Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU