Restaurace Pilsnerka

Tak trochu jiná pivnice

Restaurace Pilsnerka Archizoom

Svěží vítr do světa českých pivnic přinesl pražský ateliér archicraft. Jejich nový koncept brandových hospod Pilsnerka pro Plzeňský Prazdroj cílí na mladší generace zákazníků. Jak vytvořit moderní pivnici, která stojí na tradici a kvalitě piva Pilsner Urquell?

Tradice  – omezení nebo inspirace?

Pilsner Urquell je pro většinu Čechů ikona. Plzeňský Prazdroj je prémiová a milovaná značka. Ve vztahu k pivu jsme stále hodně konzervativní národ, a i když je trend malých pivovarů na vzestupu již několik let, na žebříčku nejoblíbenějších piv se děje jen málo změn. Jak v takovém světě přijít s něčím novým a neokoukaným, a zároveň s něčím, co bude stát nohama pevně na zemi a bude následovat tradici?

Bylo jasné, že nové hospody Plzeňského Prazdroje nesmí polevit z vysoké kvality, s jakou je značka spojována. Ateliér archicraft potřebám gastro brandům rozumí, a tak právě jejich soutěžní návrh byl ten vítězný.

Pivo na prvním místě

To, že restaurace Pilsnerka nebudou jen další klasické pivnice vidíte na první pohled. Okolní výrazové prostředky jsou potlačeny a prostor dává vyniknout zlatavé barvě piva. Vzdušnost, tvarová čistota, kvalitní materiály, ale hlavně inovativní využití klasických tvarosloví z pivovarnictví a výčepů dává za vznik moderní a unikátní fúzi.

Interiér stojí hlavně na světlých barvách – lité sklo odkazuje na pivní sklenice, šedá stěrka na podlahách na výrobní prostory piva. Tahokov je pivní pěnou prostoru a světlá kůže zlatavým pivem. Nemohla chybět ani typická zelená barva Pilsner Urquell a nerez, která je materiálem pivních tanků. Vše doplňuje vybělený jasan – na stolech nahrazuje ubrusy, a kouřový dub – evokuje postaršený vzhled pivních sudů. Ta nejdůležitější barva, zlatá, pivní, dostává místo na výslunní.

Jenom interiér nestačí

První Pilsnerku můžete už téměř rok navštívit na pražské Národní třídě. Kapacitu má přes 100 míst – u stolů s klasickými židlemi, na lavicích či u stolu „mokrý loket“ určeného k pivu tzv. na stojáka. Najdete zde i otevřenou kuchyni a několik pivních tanků – personál tak může pružně reagovat na příchod nových hostů.

Největší špička je samozřejmě vždy během obědů do zhruba druhé hodiny odpolední. A následně pak během večeří – ta začíná už v pět hodin odpoledne a mnohdy se protáhne do pozdních nočních hodin. Během dne ale lidé chodí i „na jedno“, říká Martin Lazecký, manažer rozvoje klíčových zákazníků z Plzeňského Prazdroje.

Ateliér archicraft vytvořil do detailu sladěný brand – stoly, jídelní lístky, oblečení obsluhy, venkovní reklamy ale i kliky u dveří na toaletu jsou v souladu.

Koncept je nyní nabízen na Slovensku a řešíme několik prostor v Plzni. Pravdou je, že koncept Pilsnerka je svým výrazem razantně odlišný od tradičních PUOR restaurací. My ale věříme, že si ho oblíbí hlavně mladí lidé a bude úspěšný,” vysvětluje Tomáš z ateliéru archicraft.

Architektonické řešení: archicraft

Realizace: 2019

 

Přečtěte si i rozhovor s Tomášem Cieślou a Mirkem Krátkým:

archicraft archizoom

Miroslav Krátký a Jan Tomáš Cieśla z  pražského ateliéru archicraft o designu restaurací, zopovědnosti jít do důsledků a boření zavedených standartů.

Profil ateliéru

archicraft založili v roce 2008 Tomáš Cieśla a Mirek Krátký. Měli jasnou vizi dělat kvalitní návrhy, soustředit se na servis pro klienty a vždy prosazovat své morální zásady. Tuhle vizi mají dodnes a společně s nimi ji sdílí dalších deset architektů, inženýrů a designérů. Perfektně sehraný tým archicraft je schopný nabídnout servis jak individuálním klientům, tak velkým korporacím. Od bytu až po rozlehlé kanceláře, úspěšné gastro provozy i nadstandardně řešené interiéry.
Více než deset let vytváříme dobrou architekturu. Silnou, efektivní a s vlastním názorem. Navrhujeme kanceláře, byty, domy i veřejné prostory. Vždy tak, abychom vaše hodnoty přenesli do tvaru, prostoru a materiálu. Naše stavby i interiéry dotahujeme do posledního detailu. archicraft představuje radost, vášeň a vybočení z průměru. Postoj, který prostřednictvím architektury sdělujeme světu. Naše stavby i interiéry dotahujeme do posledního detailu. Od roku 2012 máme pobočku v Los Angeles, kterou vede Marija Volkman.
www.archicraft.cz

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU