Kolekce MENU archizoom

D1ONE by Konsepti

Menu: Chuť designu v každém kousku

Jemná paleta barev, pečlivý výběr materiálů a promyšlená konstrukce. Nábytek i doplňky dánské značky perfektně zafungují doma i v kanceláři. (D1ONE by Konsepti)

Tři zlomové okamžiky rozhodly o úspěchu firmy, jejíž obrat se dnes blíží k miliardě korun. První se odehrál v roce 1978, kdy Simon Hansen začal vyrábět kovové komponenty. O deset let později svou společnost přejmenoval na MENU, což ve Francouzštině znamená detail. Tenhle název později změnil význam – čtyři písmena vystihují fakt, že když se dají dohromady různí lidé s různými schopnostmi, společně vytvoří něco lepšího, než kdyby pracovali sami. Důkazem je první masově úspěšný produkt – sada sklenic na irskou kávu, kterou v roce 1988 navrhl zakladatelův syn Bjarne Hansen. Každá věc z kolekce Menu sice nese rukopis konkrétního designéra, zároveň ale vyjadřuje spolupráci celého týmu. A kdy přišel finální bod zlomu? V roce 2011, kdy studio Norm Architects dodalo značce její typický čistý styl.

norm architects

Ikony

Tvůrčí skupina z Kodaně je podepsaná například pod legendárními mlýnky Bottle ve tvaru lahve. Díky tomu se příjemně berou do ruky a nezklamou ani svou funkcí – keramický mechanismus zvládne rozemlít nejen pepř a sůl, ale klidně také oříšky nebo semínka. Za necelou dekádu své existence byly uvedeny na trh v různých inovacích – třeba se dřevěným víčkem nebo v mosazné a ocelové variantě. S kým dalším severský brand pracuje? Určitě znáte minimalistický věšák Coat Hanger bez viditelných šroubů navazující na modernismus poloviny minulého století. Jen jste možná netušili, že je za ním schované studio Afteroom ze Švédska. A ze stejné země pochází také designér Jonas Wagell, který pro MENU navrhl kolekci svítidel. Poznáte je podle oblých křivek a kombinace opálového skla s mosazí. Samozřejmostí je stmívač, díky němuž můžete v místnosti vytvořit útulnou atmosféru. Tu totiž Skandinávci nadevše milují.

MENU OCEL archizoom konsepti

menu archizoom ikony konsepti

Z dalších kolekcí pro MENU je známé jejich zrcadlo v retro stylu Wall Mirror s možností zavěšení na výšku i na šířku.

menu zrcadla archizoom konsepti

Novinky

Mezi čerstvé počiny pak patří pohovka Eave Modular Sofa složená z různých dílů, co se dají navzájem kombinovat. K dispozici jsou v tlumených pastelech pro potěchu oka a klid duše. V kůži i látce. Sofa se skvěle doplňuje s originálním zrcadlem Nimbus s viditelnými šroubky a ozdobným rámem. Norm Architects se vydali v duchu nyní populárního stylu „japandi“ hledat inspiraci pro další novinku do Japonska. Spojením moderního skandinávského a tradičního japonského designu tak vznikly lampy a lampičky Hashira, vyrobené z tradičního rýžového papíru.

menu sofa archizoom konsepti

Značka loni přesunula své sídlo do elegantního prostoru v jedné z nejstarších budov v populární kodaňské čtvrti Nordhavn, kde za pomoci Kanaďana Nathana Williamse (spoluzakladatele časopisu Kinfolk) zřídila showroom, kavárnu a hotel. Pokud plánujete výlet na sever, určitě sem zavítejte.

hotel menu archizoom konsepti

Převzato: D1ONE by Konsepti

D1ONE by Konsepti

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU