Začíná Open House Praha

Festival Open House Praha začíná 1. září doprovodným programem

Šestý ročník festivalu Open House Praha startuje již dnes, 1. září, a to doprovoným programem. O víkendu 5.-6. září se otevřou veřejnosti jinak nepřístupné budovy. Na co všechno se můžete těšit?

I festivalu Open House Praha se dotkla koronavirová pandemie. Festival tak začíná komorně a bude zahájen doprovodným programem. Těšit se můžete na site-specific hudební a taneční vystoupení, filmové projekty, debaty, procházky a mnohé další.

„Rozhodli jsme se reagovat na aktuální situaci sérií tematických akcí, které rozšiřují hlavní program festivalu a nechávají návštěvníky zažívat architekturu jinak,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Festivalové centrum se otevírá 1. září v domě Radost, kde si můžete zakoupit i tištěného průvodce. O víkednu 5. a 6. září bude zdarma po Praze zpřístupněno více než 70 objektů, historických památek i moderních budov.

Bohatý program

Letošní ročník představí 30 novinek – budovy a prostory, které se do Open House Praha zapojují poprvé. Kromě oblíbených stálic, mohou návštěvníci obdivovat i lokality dále od srdce města.

„Doporučujeme návštěvníkům, aby využili příležitost a zavítali na prohlídku budov i v okrajových městských částech jako jsou Staré Ďáblice, Strašnice či Nusle, kde jsme se v rámci programu snažili vytvořit příjemné procházkové okruhy,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

V Nuslích se návštěvníci mohou těšit například na Nuselskou radnici, areál Nuselského pivovaru, Divadlo Na Fidlovačce a bývalý Palác kultury, dnes Kongresové centrum Praha. Tradičním tématem je i funerální architektura.

„Snažíme se lidi přivádět i na místa, se kterými se pojí silné příběhy. Díky komentovaným prohlídkám hřbitovů, hrobek či krematoria máme možnost si připomenout spletitou minulost naší země a ukotvit tak lépe naši současnou existenci,“ dodává k dramaturgii Andrea Šenkyříková.

Letošním tematický okruh je pak věnovaný chátrajícím budovám či areálům, do kterých se postupně vrací život. Vstup do všech budov či areálů je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace. Trasu je možné si i letos naplánovat díky spojení s Mapy.cz, kde budou v týdnu před festivalem a o víkendu k dohledání všechny festivalové objekty. Celý program najdete na https://www.openhousepraha.cz/festival.

Zahájení hudbou i tancem

Festival zahájí v úterý 1. září od 16.00 hodin koncert hudebního uskupení Vážný zájem v kubistické zahradě Kovařovicovy vily. Hudebníci pořádají koncerty vážné hudby v neobvyklých lokalitách a na festivalu Open House Praha vstoupí následně ještě dvakrát, v dílně Braasi Factory v Holešovicích a v budově bývalého Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově. V prostorech Pražské křižovatky můžete obdivovat taneční vystoupení Jitky Čechové z uskupení Pulsar, která se představí v úterý 1. září od 19.00 hodin v krátkém sólovém výstupu De Profundis s živým hudebním doprovodem. Součástí programu je večerní komentovaná prohlídka kostela sv. Anny, na jehož rekonstrukci se podílela architektka a patronka festivalu Eva Jiřičná.

Letošní tematický okruh Budovy ožívající doplní ve středu 2. září od 18.30 hodin debata City Makers – Jak ožívají prázdné domy?, která se uskuteční v domě Radost. Hosty debaty jsou mimo jiné, například Matěj Velek (ze spolku Pražské centrum, Kasárna Karlín), Martin Louda (z domu Radost), Michal Tošovský (z Pražské tržnice), nebo Petr Zeman (ze spolku Prázdné domy a zároveň člen zastupitelstva Magistrátu hl. města Prahy). Jedním z areálů, který v blízké budoucnosti čeká revitalizace je Pražská tržnice. U příležitosti 125. výročí vzniku tohoto bývalého areálu Ústředních jatek královského města Prahy si organizátoři připravili ve čtvrtek 3. září od 18.00 hodin speciální procházku s architektem Petrem Kučerou věnovanou historii i budoucnosti. Informace o všech akcích doprovodného programu a možnostech jejich rezervace jsou k dispozici na: https://www.openhousepraha.cz/kalendar-akci/.

Architektura pro všechny

„Je mým velkým potěšením, že kromě neslyšících návštěvníků, letos poprvé budeme moci díky dalším spolupracujícím odborníkům a partnerům pozvat na speciální komentované prohlídky i návštěvníky se zrakovým postižením,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Mottem letošního ročníku festivalu je „Architektura pro všechny“. Prohlídky se uskuteční v sedmi budovách a prostorech a jsou k nim připraveny i haptické plány budov a jejich okolí a 3D model jednoho z objektů. Informace o prohlídkách pro návštěvníky s hendikepem jsou k dispozici na: https://www.openhousepraha.cz/festival/bez-barier/.

Ani letos nezapomínají organizátoři na děti, pro které je určena lego dílna v prostorách domu Radost na Žižkově. Ta bude otevřena zdarma po celý festivalový víkend od 10.00 do 18.00 hodin. V osmi vybraných budovách jsou pak připraveny pro děti od 5 let komentované prohlídky, v rámci kterých se děti zábavnou formou seznámí s konkrétní stavbou. Na prohlídky není třeba se předem registrovat. Více o programu pro děti k nalezení na: https://www.openhousepraha.cz/festival/program-pro-deti/.

Bezpečnostní opatření

Organizace provozu v otevřených budovách bude přizpůsobena aktuálním nařízením vlády a informace budou pro návštěvníky k dispozici předem na webových stránkách i přímo v jednotlivých objektech. „Prohlídky probíhají ve většině zapojených domů průběžně, ve skupinách omezené velikosti. Návštěvníci proto nemusí mít obavy o svou bezpečnost,“ říká Andrea Šenkyříková. Informace k bezpečnostním opatřením pro návštěvníky jsou průběžně aktualizovány na: https://www.openhousepraha.cz/bezpecnost/.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU