Modrá je dobrá, už je to tak

Tři ateliéry – tři interiéry – tři různé přístupy

Pojďte se s námi podívat na interiéry, kterým vévodí modrá v nejrůznějších odstínech. Co architekty ze studia MAAT, DesignPro a No Architects inspirovalo k použití právě této barvy symbolizující klid, vodu nebo nebe?

Modrý obraz definoval barvu interiéru

Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, MgA. et. Mgr. Daniela Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík (No Architects)

Lokalita: Praha 3 – Žižkov

Rok dokončení: 2021

Podlahová plocha: 130 m²

Odstín modré barvy v obývací části tohoto interiéru určil umělecký obraz od Vladimíra Houdka. Umění přestává být pouze zaměnitelnou dekorací, ale stává se určujícím prvkem celého interiéru. Obraz se vyjímá na zdi mezi kuchyní a jídelnou. Kuchyni mimo modré skříňky tvoří i pastelově růžová dvířka poliček, jejichž zakončení kopírují divoce tvarované okraje obrazu.

V obývacím pokoji, kde byste naproti pohovce očekávali televizi, najdete další umělecké dílo od Josefa Bolfa. Jeho noblesní melancholii odráží jednak svítidla ve tvaru slz, ale také odstín stěrky, který se s obrazem prolíná. Veškerý nábytek je vyroben na míru a celým interiérem prostupuje dřevo a modrá a růžová barva. „Do návrhu jsme zakomponovali dvojici výrazných obrazů a současně jsme návrh zakomponovali do obrazů,“ shrnují celý koncept architekti. Právě obrazy byly hlavní inspirací při tvorbě interiéru.

„Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář. A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově,“ vysvětlují architekti. Autoři návrhu vyhráli s tímto interiérem soutěž Interiér roku 2022.

Inspirace Bauhausem na sídlišti

Autoři: Mária Maninová (MAAT)

Lokalita: Praha 4 – Krč

Rok dokončení: 2023

Panelové sídliště Krč, kde se byt nachází, vzniklo v roce 1964, od té doby prošlo řadou proměn. Investor oslovil architekty už v roce 2011 a i během tohoto časového úseku bylo patrné, jak moc se přístup k rekonstrukcím změnil. „Bydlení v paneláku“ s negativními konotacemi se proměnilo v bydlení s poměrně velkým potenciálem – ve formě vzrostlé zeleně nebo dispoziční variabilitě jednotlivých bytových jednotek.

Barevnost celého interiéru se nese v duchu Bauhaus – industriálně brutalistní inspirace vychází z povahy domu. „S investorem jsme také měli společnou fascinaci měnícím se Berlínem na počátku 21. století,“ popisuje architektka směr, kterým se při rekonstrukci vydala. Byt prošel kompletní rekonstrukcí a z dispozice 3 + 1 vzniklo 3 + kk se dvěma koupelnami. Betonové schodiště pod sebou skrývá úložné prostory a vstup do jedné z ložnic.

Konkrétní kusy nábytku architektka nechala repasovat a použila i v novém interiéru – jedná se například o stolek, který teď slouží jako gramofonový stolek na kolečkách. Industriální dekor vytváří povrchové vedení elektroinstalací a původní panelové stěny s veškerými nedokonalosti a autentickou hrubostí.

Kolik modré se vejde na 20 metrů?

Autoři: Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek (DesignPro)

Lokalita: Praha 7 – Holešovice

Rok dokončení: 2022

Podlahová plocha: 20 m²

Jak na plochu 20 m² naskládat vše, co potřebujete k bydlení? S touto výzvou se potýkali architekti ze studia DesignPro. A o tom, že se s výzvou popasovali úspěšně svědčí i to, že si odnesli cenu v kategorii Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení) soutěže Interiér roku 2022.

Díky vysokým stropům mohli architekti umístit spaní do patra a do schodů, tvářících se jako knihovna, schovat i lednici a spíž. Byť malá kuchyně poskytuje vysoký standard v podobě moderních spotřebičů. „Aby takto maličký prostor nepůsobil ponuře, rozhodli jsme jako ústřední barvu použít sytě modrou a doplnit ji o příjemnou texturu dřeva na nábytku i podlaze a béžové tóny na stěnách,“ vysvětlují architekti využitou barevnost. Barevnost kuchyně se promítá i do zbylého interiéru – např. ve formě skříněk v koupelně.

Hravost prostupuje celým interiérem – už od fáze navrhování, kdy si architekti museli pohrát s jednotlivými funkcemi tak, aby je na malý prostor dokázali poskládat všechny. Tak i zvolením terrazzo obkladů s barevnými segmenty v koupelně. Odkrytí cihlové klenby a černého doplňky přinášejí do interiéru industriální nádech.

Máte tip na barevný interiér? Červený? Žlutý? Nebo třeba růžový? Nebo jste sami autory takového interiéru? Napište nám svůj tip na mail redakce@archizoom.cz

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU