Křivka na rozhraní města a krajiny

BYRÓ architekti vtiskli stráni charakter pevný jako stisk ruky

Na konci úvozu, ve stráni nad Sušicí vyrostla chata lehounká jako loďka, schovaná za laťkovým plotem. Nenápadná i výrazná, charakteristická červeně natřenou fasádou a výrazným prohnutím střechy, slouží jako prázdninový úkryt pro svou obyvatelku. Architekti ze studia BYRÓ splnili požadavek na nízké náklady a zároveň si užili experiment: sami si stavbu nejen navrhli, ale vlastníma rukama také postavili.

Symbolika základové červené

Poloha domu ve svahu vybízí k trávení času na zahradě s výhledem do krajiny. Nerušený pobyt v okolí chaty zajišťuje atypicky řešený plot, který plynule přechází v samotnou fasádu domu. Stejně jako v případě dalších materiálů, i fasádu tvoří ten nejlevnější možný: nehoblované střešní latě. Červená barva je stejně atraktivní jako symbolická: jde o tón základové barvy, kterou známe z plotů či chat. Stavba tedy zapadá do svého okolí, aniž by narušovala jeho ráz, přesto si zachovává svébytnou estetiku.

Štít domu přechází ve vstupní branku a plot, který postupně řídne, aby zachoval kontakt zahrady s okolními stromy. Výrazným prvkem stavby je elegantní prohnutí střechy, které jednak definuje tvarosloví domu, jednak dodává specifický výraz interiéru.

Chata jedinečné nálady

„Motiv prohnuté střechy je určitá nadstavba či hra. Od počátku jsme věděli, že projekt musí být nízkonákladový a budeme pracovat s velmi drobnou stavbou. Zároveň jsme chtěli propůjčit domu i jeho vnitřnímu prostoru jedinečnou náladu, která ho bude definovat,“ vysvětlují architekti. Střechu nakonec tvoří prohýbané střešní nosníky z typizovaných projektů.

Křivka střechy kopíruje horizont a symbolicky uzavírá řadu okolních chatek. Laťkovým plotem se vchází na dvorek, za vstupními dveřmi se pak otevírá překvapivě velkorysý prostor. Interiéru dominuje panoramatické okno orámované lavicí s úložnými prostory, která vyzývá k lenošení s výhledem do údolí.

Nejlevnější varianty

Za stěnou s překližky se skrývá koupelna s toaletou, na niž z druhé strany navazuje spací nika. Díky prohnuté střeše má stavba relativně vysoký strop, pod nímž se podařilo vybudovat dodatečný prostor pro přespání hostů.

Celá chata je postavená z nejlevnějších materiálů, které se autorům podařilo sehnat. Fasádu domu tvoří náhodně kladené a orientované nehoblované střešní latě, což jí dodává určitou živou kvalitu.

Podlaha v domě je z betonu, okna plastová, vnitřní povrchy z omítek, příčky z překližky druhé jakosti, podlahu v koupelně tvoří průmyslová guma. Celek nicméně nepůsobí lacině; díky nábytku na míru a zajímavým detailům (nohy jídelního stolu nebo modrý odstín koupelny) naopak vyzařuje hravost a lehkost.

Do detailu ručně

Specifické byly samotné okolnosti vzniku stavby: „Kromě návrhu, projektové dokumentace a povolovacího procesu jsme stáli u celého projektu se vším všudy – z větší části jsme totiž dům nakonec i postavili ve dvou lidech svépomocí,“ vzpomíná jeden z autorů, architekt Jan Holub. Sami dávali dohromady fasádu a vlastníma rukama vybudovali také celý interiér. Otisk jejich prstů nese v domě každý detail.

Pozoruhodná stavba je nejen splněným snem své obyvatelky, ale také výmluvným dokladem fráze „méně je více“: omezené prostředky nakonec vedly ke kreativitě, jež vtiskla kousku krajiny nad Sušicí na dohled od šumavských hvozdů výraznou vizuální kvalitu.

Chata nad Sušicí

Autoři: Ing. arch Jan Holub, Ing. arch. Tomáš Hanus

Lokalita: Sušice

Rok dokončení: 2023

Zastavěná plocha: 35 m²

Investiční náklady:  1 200 000 korun

 

Více drobných staveb:

Láska ke dřevu jako hnací motor

Emoce vyvolané kresbou dřeva

Soběstačný domek Blokki mini

Malý a šetrný DONE

Netradiční svět Kebinu

Sdílet

Související články