Festivalový týden: ARCHIZOOM přináší tipy na filmy

Společně s dramaturgy festivalu Film a architektura jsme pro vás vybrali tři filmy

Dnešním dnem začíná festival Film a architektura a my vám přinášíme tipy na filmy, které byste si neměli nechat ujít. O letošním tématu jsme se bavili s dramaturgyní festivalu Karolínou Vackovou. V rozhovoru nám prozradila, jak si můžeme téma „Konstrukce“ interpretovat. Celý rozhovor si můžete přečíst zde a na samém konci najdete tipy přímo od Karolíny:

Nejlepší město na světě

Tip první: Úsměvná, ale pravdivá kritika

Vzhledem k tomu, že festival letos nabízí čtyřicítku filmů, přinášíme tři tipy, které jsme v rámci redakce ARCHIZOOM s pomocí dramaturgů festivalu vybrali. První snímek nese příznačný název Architekti, který je současně zahajovacím snímkem celého festivalu. Dramaturgové se letos v rámci festivalu mimo hlavní téma „Konstrukce“ rozhodli reflektovat i nastávající bytovou krizi. Toto téma reflektuje jednak dokumentární film Nejlepší město na světě, ale i právě hraný film Architekti. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává v blízké budoucnosti, se tvůrcům podařilo utáhnout šrouby absurdity ještě o něco víc (jako by situace v současnosti nebyla sama o sobě dostatečně absurdní).

Jedná se o usměvavou, ale pravdivou kritiku. Hlavní hrdinka, mladá architektka Julie, která je stážistkou v renomované kanceláři, se potýká s problémem nedosažitelnosti vlastního bydlení. Pronajme si proto provizorní byt na nezvyklém místě, které sdílí s dalšími obyvateli nacházejícími se v podobné bezvýchodné situaci. Může jí toto prostředí pomoct k nalezení řešení nedostatku důstojného bydlení? Vyrazit hledat odpověď na tuto otázku můžete dnes, v pátek 29. září do Prahy.

Tip druhý: Rodinný příběh

V severní Evropě zůstaneme i s dalším tipem. Pokřivené linie krásy unikátně vykresluje filmový portrét známého švédského architekta Carla Nyréna. Za kameru se tentokrát postavil jeho vnuk. Velice osobní a vřelý snímek o vytváření si vztahu k architektuře zároveň odhaluje nenápadné klenoty švédské poválečné architektury.

Pražskou projekci osobně uvede režisér Sven Blume. Skrze kameru a vlastní pozorování vzdává hold kvalitním Nyrénovým stavbám, ale nebojí se i verbalizovat tak citlivá témata, jako jsou dopady nadměrné oddanosti práci na blízké okolí nebo i plagiátorství v architektuře. Vtipné i dojemné vyprávění svou naprostou otevřeností umocňuje prožitek z poznávání této architektury. Na tento upřímný a křehký snímek se můžete těšit v Praze, Brně, Hodoníně, Laškrouně nebo v Popradu.

Tip třetí: Komunita

Je komunitní bydlení budoucnost? Na tuto otázku hledá odpověď snímek Sestavený život, který otevírá diskuzi nad tímto tématem. Prostřednictvím projektů ze 70. let vyhodnocuje, jak obstály v čase, a hledá v komunitním bydlení možnou cestu i pro dnešní společnost. Několik belgických měst díky třem architektům a skupině odvážných obyvatel proměnilo utopii vlastního bydlení ve skutečnost.

Architektka a režisérka Elodie Degavre se po 50 letech od dokončení k těmto projektům vrací a s pomocí archivních materiálů i současných rozhovorů s jejich autory nastiňuje, jak tyto ideály bydlení obstály v čase a jak jsou v dnešní době opět aktuální. Režisérka dorazí na pražské promítání. Film můžete vidět v kinech po celé České republice a na Slovensku (Praha, Brno, Březnice, Nitra, Ostrava, Pardubice, Poprad, Rajecké Teplice, Vratislavice nad Nisou, Zlín).

Konstrukce: hlavní téma 12. ročníku festivalu Film a architektura

 

Sdílet

Související články